Sądy okręgowe w Polsce - funkcje, zadania, ile ich jest

Sądy okręgowe stanowią elementy władzy sądowniczej, która sprawuje wymiar sprawiedliwości (jako sądy powszechne). Sądy te orzekają zarówno w I, jak i II instancji, choć w praktyce sąd okręgowy stanowi najczęściej sąd II instancji od orzeczeń wydanych w sądzie rejonowym. W I instancji sądy okręgowe orzekają w przypadku bardzo zawiłych spraw lub też spraw o szczególnej wadze.

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z 27 lipca 2001 r. sądy okręgowe tworzy się dla obszaru zwanego okręgiem sądowym – jest to obszar właściwości przynajmniej 2 sądów rejonowych. Sądy okręgowe działają na terenie 45 okręgów.

Sądy okręgowe dzielą się na wydziały – cywilny i karny, mogą zostać również utworzone wydziały – pracy, ubezpieczeń społecznych (albo pracy i ubezpieczeń społecznych) oraz gospodarczy.

Organy sądu

Organami w sądach okręgowych są: prezes sądu, kolegium sądu oraz dyrektor sądu.

Prezes sądu – zwierzchnik służbowy dyrektora sądu, określa potrzeby sądu konieczne dla jego prawidłowego funkcjonowania; ponadto: kieruje sądem, reprezentuje go na zewnątrz, dokonuje analizy orzecznictwa w danym sądzie pod względem poziomu jednolitości orzecznictwa. Prezes sądu okręgowego jest powoływany przez Ministra Sprawiedliwości.

W skład kolegium sądu okręgowego wchodzi 8 członków wybieranych przez zgromadzenie ogólne sędziów okręgu.

Do obowiązków dyrektora sądu należy kierowanie działalnością administracyjną sądu, jest on także zwierzchnikiem służbowym pracowników sądu.

 

Polecamy również:

  • Sądy grodzkie - informacje, kompetencje - WOS

    Sądy grodzkie jako wydziały funkcjonowały od 2001 roku na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 września 2001 r w sprawie utworzenia sądów grodzkich. Minister sprawiedliwości określał siedzibę powstałych sądów grodzkich, zakres spraw przyznanych do rozpoznawania a także obszar... Więcej »

  • Sądy rejonowe w Polsce - zadania, funkcje, liczba

    Sądy rejonowe to rodzaj sądów powszechnych (najniższy w hierarchii polskiego sądownictwa), który rozpatruje wszystkie sprawy będące w zakresie rozstrzygania sądów powszechnych chyba, że sprawy te są zastrzeżone dla sądów wyższej instancji. Sądy rejonowe są tworzone przez Ministra... Więcej »

  • Sąd apelacyjny - czym się zajmuje, orzecznictwo. Sądy apelacyjne w Polsce

    Sądy apelacyjne należą do grupy sądów powszechnych. Ich działanie reguluje ustawa o sądach powszechnych z dnia 27 lipca 2001 r. Sądy apelacyjne powołuje i znosi Minister Sprawiedliwości, choć istotne jest tutaj zasięgniecie opinii Krajowej Rady Sądownictwa. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17