Sądy okręgowe stanowią elementy władzy sądowniczej, która sprawuje wymiar sprawiedliwości (jako sądy powszechne). Sądy te orzekają zarówno w I, jak i II instancji, choć w praktyce sąd okręgowy stanowi najczęściej sąd II instancji od orzeczeń wydanych w sądzie rejonowym. W I instancji sądy okręgowe orzekają w przypadku bardzo zawiłych spraw lub też spraw o szczególnej wadze.
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z 27 lipca 2001 r. sądy okręgowe tworzy się dla obszaru zwanego okręgiem sądowym – jest to obszar właściwości przynajmniej 2 sądów rejonowych. Sądy okręgowe działają na terenie 45 okręgów.
Sądy okręgowe dzielą się na wydziały – cywilny i karny, mogą zostać również utworzone wydziały – pracy, ubezpieczeń społecznych (albo pracy i ubezpieczeń społecznych) oraz gospodarczy.
Organy sądu
Organami w sądach okręgowych są: prezes sądu, kolegium sądu oraz dyrektor sądu.
Prezes sądu – zwierzchnik służbowy dyrektora sądu, określa potrzeby sądu konieczne dla jego prawidłowego funkcjonowania; ponadto: kieruje sądem, reprezentuje go na zewnątrz, dokonuje analizy orzecznictwa w danym sądzie pod względem poziomu jednolitości orzecznictwa. Prezes sądu okręgowego jest powoływany przez Ministra Sprawiedliwości.
W skład kolegium sądu okręgowego wchodzi 8 członków wybieranych przez zgromadzenie ogólne sędziów okręgu.
Do obowiązków dyrektora sądu należy kierowanie działalnością administracyjną sądu, jest on także zwierzchnikiem służbowym pracowników sądu.