Sąd Najwyższy to nazwa instytucji, która pełni funkcję sądu najwyższej instancji w danym państwie. Sądy tego typu wypełniają istotne funkcje, które najczęściej polegają na nadzorze innych sądów, a także na rozpatrywaniu odwołań od wyroków i kasacji, czy też opiniowaniu ustaw i innych aktów prawnych.
Sąd Najwyższy w Polsce jest organem konstytucyjnym, obok sądów powszechnych, administracyjnych i sądów wojskowych sprawuje on w Polsce wymiar sprawiedliwości (art. 175 Konstytucji RP). Zgodnie z art. 183 Konstytucji RP Sąd Najwyższy sprawuje nadzór w sprawach dotyczących orzekania nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych.
Sąd Najwyższy - organy
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego jest powoływany przez Prezydenta RP na 6-letnią kadencję. Kandydatury prezentowane są Prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.
Do innych organów należy Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego, zgromadzenie sędziów izby Sądu Najwyższego, a także Kolegium Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy dzieli się na kilka izb tematycznych. Wyróżnia się izby Karną, Cywilną, Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, Wojskową. W każdej z izb orzeka od kilku do kilkudziesięciu sędziów – są to autorytety w dziedzinie prawa, uznani sędziowie posiadający bogate doświadczenie zawodowe. Każda izba ma swojego prezesa – Prezesa Sądu Najwyższego (główny prezes Sądu nazywa się Pierwszym Prezesem).
Siedziba Sądu Najwyższego znajduje przy Placu Krasińskich w Warszawie.