Zasady wymiaru sprawiedliwości w Polsce - WOS

Polski Trybunał sprawiedliwości definiuje wymiar sprawiedliwości jako czynność, która polega na rozstrzyganiu konfliktów prawnych. W związku z tym opracowano szereg zasad, których przestrzeganie ma doprowadzić do rzetelnego i skutecznego i maksymalnie zobiektywizowanego rozpatrywania spraw i wymierzania sprawiedliwości.

Do najważniejszych zasad wymiaru sprawiedliwości należą:

- zasada niezawisłości sądów (i niezależności sędziów),
- prawo do obrony,
- zasada jawności,
- zasada domniemania niewinności (dana osoba jest niewinna dopóki nie udowodni się jej winy),
- zasada jednolitości systemu sądownictwa,
- zasada instancyjności (możliwość odwołania się od wyroku sądu do sądu wyższej instancji).

Część z nich posiada umocowanie w Konstytucji RP.

Polecamy również:

  • Zasada niezawisłości sędziów - na czym polega? WOS

    Zasada niezawisłości sędziowskiej jest jedną z zasad zawartych w Konstytucji – w art. 178. Warto podkreślić, że jedynym ograniczeniem tej niezawisłości są ustawy i zapisy Konstytucji RP. Więcej »

  • Zasada kolegialności sądów - WOS

    Zasada kolegialności w polskim sądownictwie jest związana z instytucją tzw. ławników, którzy wchodzą w składy orzekające sadów wojskowych oraz powszechnych I instancji (w II instancji decyzje podejmują wyłącznie sędziowie). Więcej »

  • Zasada jednolitości sądów - WOS

    Zasada jednolitości sądów jest jedną z najważniejszych zasad jakie charakteryzują polską władzę sądowniczą, system organów sądowych. Więcej »

  • Zasada instancyjności sądów - na czym polega? WOS

    Pojęcie instancyjności wiąże się istnieniem w prawie procesowym kilku etapów, na których może zostać rozpoznana dana sprawa. Zgodnie z nim każda sprawa może zostać rozpatrzona ponownie (lub może dojść do kontroli orzeczenia) przez sąd wyższy. Zasada instancyjności – krótko mówiąc... Więcej »

  • Zasada jawności postępowania sądowego

    Zasada jawności postępowania procesowego jest jedną z najważniejszych zasad procesowych, które gwarantują rzetelność procesu sądowego. Zasada ta mówi, że postępowania prowadzone przez sądy są jawne, czyli publiczne – mogą w nich jako obserwatorzy uczestniczyć osoby postronne. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
mitroz
2017-04-08 08:40:00
Jeżeli jesteś złodziejem i oszustem to polski wymiar sprawiedliwości jest dla Ciebie oazą. Uczciwi ludzie, którzy ciężko pracują będą mieli same problemy z tymi wariatami. Polscy Sędziowie są nie tylko okrutni. Ale oni są bezdennie głupi. Za zwyczaj wyroki kończą się czymś co leży poza obszarem które dotykały strony. Na przykład. Jeżeli wniesiesz o odszkodowanie za kradzież, a druga strona będzie się bronić że nic nie ukradła. To prawie na 100% polski sędzia wyda wyrok w którym stwierdzi że babcia sąsiada tego drugiego miała więcej kuponów do sklepu na zniżki i w związku z tym trzeba zakazać produkcji farby przy ulicy mlecznej. Wyrwać tych pajaców z korzeniami.
Ostatnio komentowane
na czym polegają te fundacje i stowarzyszenia? brakuje tu wyjaśnienia i jakiegoś przyk�...
• 2024-11-05 17:38:04
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03