Zasada instancyjności sądów - na czym polega? WOS

Pojęcie instancyjności wiąże się istnieniem w prawie procesowym kilku etapów, na których może zostać rozpoznana dana sprawa. Zgodnie z nim każda sprawa może zostać rozpatrzona ponownie (lub może dojść do kontroli orzeczenia) przez sąd wyższy. Zasada instancyjności – krótko mówiąc – polega więc na możliwości zaskarżenia orzeczenia wydanego w postępowaniu sądowym.

Podstawową funkcją zasady instancyjności jest skorygowanie uchybień, jakie mogły się pojawić podczas rozstrzygania danej sprawy w sądzie I instancji.

Warto wiedzieć, że odwołanie się od wyroku wydanego w danym sądzie I instancji do sądu II instancji (czyli skorzystanie z zasady instancyjności) nazywa się apelacją (z łac. appellatio – odwołanie). W przypadku apelacji od wyroku, który został wydany w sądzie rejonowym, apelacja następuje do sądu okręgowego, natomiast jeśli sąd okręgowy był w danej sprawie sądem I instancji, apelacja następuje przed tzw. sądem apelacyjnym.

Zasada instancyjności jest zgodna z Konstytucją RP (art. 176, pkt 1.) – postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne.

Polecamy również:

  • Zasada niezawisłości sędziów - na czym polega? WOS

    Zasada niezawisłości sędziowskiej jest jedną z zasad zawartych w Konstytucji – w art. 178. Warto podkreślić, że jedynym ograniczeniem tej niezawisłości są ustawy i zapisy Konstytucji RP. Więcej »

  • Zasada kolegialności sądów - WOS

    Zasada kolegialności w polskim sądownictwie jest związana z instytucją tzw. ławników, którzy wchodzą w składy orzekające sadów wojskowych oraz powszechnych I instancji (w II instancji decyzje podejmują wyłącznie sędziowie). Więcej »

  • Zasada jednolitości sądów - WOS

    Zasada jednolitości sądów jest jedną z najważniejszych zasad jakie charakteryzują polską władzę sądowniczą, system organów sądowych. Więcej »

  • Zasada jawności postępowania sądowego

    Zasada jawności postępowania procesowego jest jedną z najważniejszych zasad procesowych, które gwarantują rzetelność procesu sądowego. Zasada ta mówi, że postępowania prowadzone przez sądy są jawne, czyli publiczne – mogą w nich jako obserwatorzy uczestniczyć osoby postronne. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
Filip
2018-04-15 19:17:20
Nawet dobrze opisane. Przejżyście przede wszystkim
Ostatnio komentowane
to przetlumacz te zdania na polski a nie takie pisanie bez sensu by cos dalej wytlumaczyc
• 2023-03-26 12:31:24
Ok
• 2023-03-25 17:47:03
Git
• 2023-03-23 20:24:42
dzięki
• 2023-03-23 16:42:19
Pomocne w prezentacji.
• 2023-03-23 14:33:46