Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Państwo laickie - definicja. Państwa radykalnie laickie i umiarkowanie świeckie - strona 2

kilka lat temu zakaz prowadzenia w szkołach edukacji religijnej, zakaz noszenia symboli, oznak religijnych (krzyży, jarmułek, chust muzułmańskich), a nawet zakaz zawierania w programach partii politycznych jakichkolwiek odwołań religijnych.

Model ten swoimi korzeniami sięga Francji, którą obecnie uznaje się za jedno z najsilniej laickich krajów w Europie. Początków idei zeświecczenia państwa francuskiego należy upatrywać w myśli Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która wprowadziła taki pogląd do obiegu. Nabrał on prawnego charakteru na początki XX wieku, kiedy to na mocy ustawy kościoły utraciły swoją osobowość prawną, stając się od tego momentu wyłącznie stowarzyszeniami.

Innym przykładem państwa radykalnie świeckiego jest Holandia.

Państwo umiarkowanie świeckie

Państwo laickie również stosuję zasadę rozdzielenia państwa od Kościoła, natomiast czyni to w łagodniejszy sposób. Przede wszystkim nie zabrania uzewnętrzniać publicznie swoich przekonań religijnych – obywatele mogą publicznie nosić oznaki religijne, niektóre symbole pojawiają się nawet w przestrzeni publicznej (np. krzyż w polskim parlamencie). Kościoły są uznane przez władze państwowe za odrębne i niezależne instytucje, które w ustawach zasadniczych miewają zagwarantowaną autonomię. Ten typ państwa laickiego wykształcił się pierwotnie w Niemczech po I wojnie światowej. Obserwujemy go również w Polsce, Hiszpanii, Austrii oraz we Włoszech.

Zobacz również

  • Państwo wyznaniowe - definicja, przykłady - WOS

    Przeciwstawieniem dla państwa laickiego jest państwo wyznaniowe, czyli takie, w którym panuje ścisła zależność między religią (Kościołem) i strukturami państwowymi – zasady wynikające z religii znajdują odzwierciedlenie w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym, przenikają do struktur państwowych.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11