Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Irlandzka Armia Republikańska - cele, metody działań, historia - strona 3

organizacja traciła spójność, dochodziło do licznych rozłamów związanych m.in. z odmienną oceną skuteczności stosowanych środków – aktów przemocy. Wyrazistymi przejawami działalności IRA mogą być zamachy bombowe z lat 70., m.in.: „krwawy piątek” (w wybuchu bomb w Belfaście zginęło 9 osób), z lat 80., m.in.: wybuch bomby na konferencji brytyjskich Konserwatystów (5 osób zabitych), z lat 90. - wybuch bomby w Omagh (ponad 30 zabitych, setki rannych osób). Koniecznie trzeba podkreślić, iż powyższe zamachy nie były dokonywane stale przez tę samą organizację. IRA podpisała zawieszenie broni w 1996 r., jednak aktywne pozostają nadal jej bardziej radykalne odmiany, przede wszystkim tzw. RIRA (ang. Real IRA). RIRA dokonała wspomnianego zamachu bombowego Omagh – brutalność zamachu spowodowała jednak znaczący spadek jej popularności, od czasu do czasu organizacja ta przypomina nadal o swoim istnieniu (np. wybuch samochodu w 2010 r. w Newry).

Oficjalny koniec zbrojnej działalności IRA nastąpił w 2005 r.

W wyniku działalności IRA, innych organizacji paramilitarnych, a także sił brytyjskich zginęło ponad 3700 osób. W przyszłości możliwy jest powrót do stosowania przemocy (jak choćby w przypadku zamachów RIRA z 2010 r.), ponieważ – jak wspomniano – główny cel nacjonalistów irlandzkich – jedność i niepodległość Irlandii – nie został osiągnięty.

 

Zobacz również

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana przez Stany Zjednoczone.

  Więcej
 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały obalone przez wojska...

  Więcej
 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej.

  Więcej
 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca 1982 r. Po sukcesie mi...

  Więcej
 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11