Faszyzm a nazizm - porównanie (podobieństwa i różnice)

Błędnie zwykło się utożsamiać pojęcia faszyzmu i nazizmu. Choć posiadają one pewne cechy wspólne, to jednak istnieje szereg cech, które przyczyniają się do rozgraniczenia tych terminów.

Wspólny im jest fakt, iż są one dyktaturami i można je nazwać totalitaryzmami. Zarówno twórcy faszyzmu jak i nazizmu dążyli do rozszerzenia panowania na znacznym terytorium – przyświecała im idea imperializmu, który przejawiał się m.in. w ekspansji terytorialnej oraz podboju słabszych narodów. Ów imperializm wynikał między innymi z ideologii, która promowała hasło „pana narodów” i na pierwszym miejscu stawiała nacjonalizm, ale w formie skrajnej, łączący się z szowinizmem. Pojęcie narodu stanowiło jedną z najważniejszych wartości.

Warto wspomnieć, iż obydwa systemy były oparte na kulcie silnej, charyzmatycznej jednostki – wodza (we Włoszech był to Mussolini, w Niemczech Hitler), który wymagał bezwzględnego podporządkowania się jego woli.

Kolejną ważną wspólną cechą tych doktryn jest próba stworzenia systemu monopartyjnego w swoich państwach – dążono do likwidacji opozycji i przejęcia całej władzy przez jedną partię.

Natomiast nie są to systemy identyczne, jak już wspomniano. Rozbieżności widoczne są na wielu poziomach. Przede wszystkim faszyzm, w odróżnieniu od nazizmu, nie eksponował kwestii rasizmu – a nawet wręcz ją pomijał. Naziści starali się naukowo udowodnić wyższość narodu niemieckiego nad innymi, faszyści nie starali się pod względem biologicznym wykazać swojej dominacji, kładli nacisk na dominację zbrojną i podbijali kolejne kraje. W przypadku faszyzmu znacznie mniejsze rozmiary przybrał proces eksterminacji ludności podbitej – niemieckie obozy zagłady nie znalazły odzwierciedlenia pod rządami faszystowskich Włoch. Skala stosowanego terroru jest zdecydowane mniejsza w systemie faszystowskim.

Doktryny te różniły się również pod względem gospodarczym – nazizm wysuwał koncepcję gospodarki socjalistycznej, z kolei faszyzm promował koncepcję korporacjonizmu.

Warto również zaznaczyć, iż nazizm miał charakter mocno antyreligijny, natomiast faszyści szukali porozumienia z władzami kościelnymi, o poparcie których zabiegali.

 

Polecamy również:

 • Adolf Hitler - biografia, działalność

  Adolf Hitler urodził się w 1889 roku w Braunau am Inn na terenie Austro-Węgier. Jego ojciec był urzędnikiem celnym. Hitlera nie interesowała nauka, nie zdał nawet matury. Jego główną pasją było malarstwo pejzażowe, dwukrotnie próbował bezskutecznie dostać się na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu.... Więcej »

 • Alfred Rosenberg - biografia, poglądy

  Alfred Rosenberg urodził się 12 stycznia 1893 roku w Rewlu (Tallin). Pochodził z niemieckiej rodziny kupców. Po rewolucji październikowej, w której walczył po stronie kontrrewolucjonistów, wyemigrował do Niemiec. Był jednym z założyciel Niemieckiej Partii Robotników (następnie... Więcej »

 • Nazizm i ideologia nazistowska - definicja, cechy

  W latach 1866-1871 miało miejsce zjednoczenie Niemiec, które zakończyło się proklamacją II Rzeszy. Cesarzem nowego państwa został Wilhelm I Hohenzollern i poświęcił wiele sił na rozbudowę jego armii, głównie floty. Wśród mieszkańców kraju coraz większe uznanie zdobywały poglądy... Więcej »

 • Benito Mussolini - biografia, działalność, najważniejsze informacje

  Benito Mussolini urodził się w 1883 roku w Dovia di Predappio we Włoszech. Jego ojciec był kowalem, a matka nauczycielką. Z powodu socjalistycznych poglądów ojca syn otrzymał imię Benito (na cześć Benita Juareza). Mimo ateizmu ojca, Benito uczył się w Gimnazjum Ojców Salezjanów. Mussolini... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 2 =
Neutron
2019-08-10 05:58:02
"nazizm wysuwał koncepcję gospodarki socjalistycznej" - Jest to bzdura. Nazizm czerpał z rozwiązań kapitalistycznych jak i socjalistycznych. To że sam nazwał się narodowym "socjalizmem", nie znaczy że taki był.
ADMIN
2018-11-02 10:37:11
Dziękujmy za czujność! Pozdrawiamy!
Proton
2018-10-31 07:58:16
"Owy imperializm wynikał między innymi z ideologii (...)" - po polsku powinno być "Ów imperializm", a nie "Owy", bo takie słowo nie istnieje. Czego nas uczy ta eszkoła?
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06