Alfred Rosenberg - biografia, poglądy

Alfred Rosenberg – biografia

Alfred Rosenberg urodził się 12 stycznia 1893 roku w Rewlu (Tallin). Pochodził z niemieckiej rodziny kupców. Po rewolucji październikowej, w której walczył po stronie kontrrewolucjonistów, wyemigrował do Niemiec. Był jednym z założyciel Niemieckiej Partii Robotników (następnie NSDAP) w 1919 roku. Po nieudanym puczu monachijskim został mianowany przez Hitlera przewodniczącym partii i sprawował tę funkcję aż do jego powrotu z więzienia. W 1930 roku napisał drugą ważną książkę dla ideologii nazistowskiej „Mit dwudziestego wieku”.

Po wybuchu II wojny światowej Rosenberg stanął na czele tzw. Hohe Schule a następnie stworzył następnie „Specjalny Sztab Operacyjny do spraw Muzyki” (Sonderstab Musik), który zajmował się kolekcjonowaniem najwyższej jakości instrumentów i partytur na użytek uniwersytetu, który miał zbudować w Linzu. Oprócz tego kierował również sztabem Einsatzstab Rosenberg, który rabował dzieła sztuki. W grudniu 1941 roku Rosenberg kierował tzw. „akcją meblową” (Aktion M), podczas której ograbiono z zabytkowych mebli prawie 70 tysięcy żydowskich domów w zachodniej Europie. W czerwcu 1941 roku został mianowany Ministrem Rzeszy do spraw okupowanych Terytoriów Wschodnich. Po wojnie został schwytany i skazany na karę śmierci za m.in. zbrodnie na ludzkości. Powieszono go 16 października 1946 roku w Norymberdze.

Alfred Rosenberg – poglądy

Alfred Rosenberg to jeden z czołowych ideologów teorii rasistowskich. Uznawał, że jedynie ludy nordyckie są w stanie wytworzyć kulturę – odwieczna walka ludów aryjskich z semickimi powinna zakończyć się wyniszczeniem tych ostatnich. W związku z tym Rosenberg propagował skrajny antysemityzm. Ludność żydowską należy fizycznie zlikwidować, gdyż stanowią kategorię podludzi. Rosenberg mocno promował teorię o wyższości rasy aryjskiej. Rasa nordycka stanowi rasę panów a naród niemiecki stanowi klasę nadludzi. Ważnym elementem poglądów Rosenberga była koncepcja uzyskania przez naród niemiecki potrzebnej przestrzeni życiowej na obszarach wschodnich (teoria Lebensraumu).

Rosenberg podkreślał, iż naród niemiecki jest dziedzicem tradycji rzymskiej i greckiej, a także perskiej i hinduskiej. Był również zwolennikiem koncepcji mówiącej, iż każda rasa posiada swoistego „ducha rasowego” i jest on niezmienny. „Duch rasowy” obecny jest we wszystkich przejawach istnienia narodu – odzwierciedla go charakter narodowy, a nawet indywidualny charakter członków narodu, dorobek cywilizacyjny danej rasy. Hasło supremacji rasy białej stało się podstawą do wytworzenia hasła zniszczenia pozostałych ras.

Rosenberg podkreślał, iż za wszelką cenę należy obalić traktat wersalski jako uwłaczający i krzywdzący dla Niemiec.

Polecamy również:

 • Adolf Hitler - biografia, działalność

  Adolf Hitler urodził się w 1889 roku w Braunau am Inn na terenie Austro-Węgier. Jego ojciec był urzędnikiem celnym. Hitlera nie interesowała nauka, nie zdał nawet matury. Jego główną pasją było malarstwo pejzażowe, dwukrotnie próbował bezskutecznie dostać się na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu.... Więcej »

 • Nazizm i ideologia nazistowska - definicja, cechy

  W latach 1866-1871 miało miejsce zjednoczenie Niemiec, które zakończyło się proklamacją II Rzeszy. Cesarzem nowego państwa został Wilhelm I Hohenzollern i poświęcił wiele sił na rozbudowę jego armii, głównie floty. Wśród mieszkańców kraju coraz większe uznanie zdobywały poglądy... Więcej »

 • Faszyzm a nazizm - porównanie (podobieństwa i różnice)

  Błędnie zwykło się utożsamiać pojęcia faszyzmu i nazizmu. Choć posiadają one pewne cechy wspólne, to jednak istnieje szereg cech, które przyczyniają się do rozgraniczenia tych terminów. Wspólny im jest fakt, iż są one dyktaturami i można je nazwać totalitaryzmami. Zarówno... Więcej »

 • Benito Mussolini - biografia, działalność, najważniejsze informacje

  Benito Mussolini urodził się w 1883 roku w Dovia di Predappio we Włoszech. Jego ojciec był kowalem, a matka nauczycielką. Z powodu socjalistycznych poglądów ojca syn otrzymał imię Benito (na cześć Benita Juareza). Mimo ateizmu ojca, Benito uczył się w Gimnazjum Ojców Salezjanów. Mussolini... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45
sztosik
• 2024-02-26 11:49:29