Pojęcie eutanazji pochodzi z języka greckiego i oznacza „dobrą śmierć”. Eutanazja polega na tym, iż świadomie przyspiesza się śmierć chorego lub też świadomie nie prowadzi się leczenia w celu oszczędzenia mu dalszego (często długoletniego) bólu i cierpienia. W wielu przypadkach zakłada się, iż do eutanazji może dość wyłącznie za zgodą zainteresowanego chorego.
Eutanazja jest jednym z najważniejszych problemów etycznych, ponieważ racjonalne (choć nie zawsze) pobudki skrócenia życia człowiekowi cierpiącemu kłócą się z zasadami moralnymi i chrześcijańskim przykazaniem „nie zabijaj”. Problem eutanazji jest także złożony z innego punktu widzenia – granicy lub momentu, w którym dana osoba chora nie ma absolutnie żadnych szans na wyleczenie. Kwestią sporną (szczególnie z punktu widzenia religii) jest także prawo człowieka do decydowaniu o momencie własnej śmierci.
Argumenty za wprowadzeniem eutanazji:
- skrócenie cierpień chorego,
- oszczędności związane z brakiem konieczności utrzymywania przy życiu osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
- skrócenie bólu związanego z chorobą bliskich członkom rodzin,97. Aborcja
- prawo człowieka o decydowaniu o swoim istnieniu.
Argumenty przeciwko eutanazji:
- możliwość błędnej diagnozy lekarzy,
- przekroczenie cienkiej granicy dotyczącej decydowania o życiu i śmierci człowieka,
- sprzeczne z moralnością, która mówi o trosce o życie ludzkie.
Warto wiedzieć, iż eutanazja jest legalna w takich krajach jak: Holandia, Belgia, Luksemburg, Niemcy, Albania. W Polsce eutanazja jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym i traktowanym jak rodzaj zabójstwa.