Związek partnerski to zawarty zgodnie z prawem związek dwóch osób o dowolnej płci. Stanowi on pewną alternatywę wobec ślubu, która daje pewne (choć ograniczone) prawa partnerom związku – m.in. możliwość wspólnego rozliczania podatków, czy prawo dziedziczenia, a także obowiązek alimentacyjny. Związki partnerskie mają więc wiele zalet – szczególnie z punktu widzenia osób, żyjących dotychczas w konkubinacie, które nie chcą zdecydować się na krok małżeństwa.
Związki partnerskie nie oznaczają zawsze związków homoseksualnych (czyli związków osób tej samej płci), ponieważ w krajach, gdzie takie związki są możliwe, zawiera je bardzo wiele par heteroseksualnych. Jednak warto podkreślić, że wprowadzenie związków partnerskich daje możliwość zawierania ich przez osoby tej samej płci – prawo takie obowiązuje w wielu krajach, które jednak nie zdecydowały się na wprowadzenie ślubów homoseksualnych.
Warto wiedzieć, że pierwszym krajem, który wprowadził małżeństwa homoseksualne była Holandia. Stało się to 1 kwietnia 2001 r. Jeśli jednak chodzi o związki partnerskie, ich uznanie nastąpiło 12 lat wcześniej w Danii.
Wybrane argumenty za związkami partnerskimi:
- dają one prawa podobne do małżeńskich osobom
Związki partnerskie, związki homoseksualne - definicja, a etyka, za i przeciw - WOS
Polecamy również:
-
Eutanazja - definicja, a etyka, za i przeciw - WOS
Pojęcie eutanazji pochodzi z języka greckiego i oznacza „dobrą śmierć”. Eutanazja polega na tym, iż świadomie przyspiesza się śmierć chorego lub też świadomie nie prowadzi się leczenia w celu oszczędzenia mu dalszego (często długoletniego) bólu i cierpienia. W wielu przypadkach zakłada się, iż do... Więcej »
-
Aborcja - definicja, a etyka, za i przeciw - WOS
Aborcja (pojęcie oznacza wywołanie poronienia) polega na świadomym usunięciu poprzez interwencję lekarza nienarodzonego jeszcze dziecka, a tym samym – wcześniejszym zakończeniu ciąży. Więcej »
-
In vitro - definicja, a etyka, za i przeciw - WOS
In vitro jest jednym ze sposobów leczenia bezpłodności – polega on na wszczepieniu uprzednio zapłodnionej komórki jajowej do ciała kobiety (do zapłodnienia dochodzi w warunkach laboratoryjnych). Więcej »
-
Klonowanie, eksperymenty genetyczne - definicja, a etyka, za i przeciw - WOS
Klonowanie potocznie oznacza wykonanie perfekcyjnej kopii danego przedmiotu – w biologii natomiast klonowanie oznacza utworzenie organizmu całkowicie zbieżnego genetycznie z pierwowzorem. Eksperymenty klonowania są możliwe jako efekt dynamicznego rozwoju technologii i nauki, ponieważ dopiero niedawno (w... Więcej »
-
Problemy etyczne współczesnego świata - poglądy, stanowiska, propozycje - WOS
We współczesnej debacie publicznej spotykamy bardzo wiele problemów etycznych, nad którymi spierają się nieraz całe społeczeństwa. Problemy priorytetowe różnią się jednak między poszczególnymi państwami i kontynentami – wpływa na to przede wszystkim stopień rozwoju... Więcej »