Europejski Trybunał Sprawiedliwości - siedziba, orzecznictwo, kompetencje, zadania

Funkcjonowanie Trybunału Sprawiedliwości UE (potocznie nazywanego Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) opisane jest w artykule 19 ToUE – zgodnie z nim obejmuje on Trybunał Sprawiedliwości, Sąd oraz sądy wyspecjalizowane. Głównym celem działania Trybunału jest kontrola uszanowania prawa i stosowania Traktatów.

W skład Trybunału wchodzą sędziowie z każdego kraju członkowskiego – po jednym z poszczególnych państw, natomiast w skład Sądu – przynajmniej jeden sędzia z krajów członkowskich. Obecnie (2013 r.) polskim sędzią w Trybunale jest Marek Safjan.

W pracach Trybunału pomaga także ośmiu rzeczników generalnych, których zadanie polega na przedstawianiu swoich opinii dot. spraw wniesionych do Trybunału.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości - kompetencje

Sprawy, w których orzeka Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej:
1. skargi wniesione przez poszczególne kraje członkowskie, osoby fizyczne, prawne oraz instytucje w związku z naruszeniem ich praw przez funkcjonowanie instytucji UE,
2. rozstrzyganie sporów prawnym między rządami Unii oraz jej instytucjami,
3. wykładnia prawa Unii (zapewnienie stosowania go w takim sam sposób we wszystkich krajach członkowskich),
4. określanie ważności aktów przyjętych przez poszczególne instytucje,
5. w innych sprawach wymienionych w traktatach.

Językiem roboczym stosowanych w Trybunale Sprawiedliwości UE jest j. francuski.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości - siedziba

Siedziba Trybunału mieści się w Luksemburgu.

Polecamy również:

  • Symbole Unii Europejskiej i ich geneza (flaga UE, hymn UE) - WOS

    Unia Europejska jako organizacja ponadnarodowa zrzeszająca obecnie (2013 r.) 28 państw, posiada symbole, które pozwalają na budowę poczucia tożsamości zróżnicowanych krajów kontynentu europejskiego. Więcej »

  • Instytucje Unii Europejskiej - WOS

    W związku z tym, że Unia Europejska stanowi organizację ponadnarodową realizującą kompetencje integracji sfery gospodarczej i społecznej poszczególnych krajów członkowskich (aż 28), dla sprawności działania musiała utworzyć szereg instytucji, które zapewnią sprawną realizację unijnych kompetencji. Więcej »

  • Trybunał Obrachunkowy - funkcje, historia, kadencja

    Trybunał Obrachunkowy jest jedną z instytucji Unii, która rozpoczęła swoją działalność w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Siedziba Trybunału Obrachunkowego mieści się w Luksemburgu. Więcej »

  • Agencje Unii Europejskiej - czym są, historia, lista

    Agencje UE to organy zdecentralizowane, których głównym zadaniem jest zajmowanie się określonym wycinkiem polityki unijnej. Agencje UE posiadają osobowość prawną i są w dużym stopniu autonomiczne wobec pozostałych organów Unii. Część z działających obecnie agencji utrzymuje się w sposób... Więcej »

  • Cele Unii Europejskiej

    Celami Unii Europejskiej zapisanymi w traktacie o funkcjonowaniu UE (art. 3.) jest wspieranie pokoju, jej wartości i dobrobytu jej narodów. Dalsze zapisy TfUE mówią o zapewnieniu przez Unię (…) przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości bez granic wewnętrznych, w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07