Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Reformacja w Anglii - przyczyny, skutki (anglikanizm, purytanizm, prezbiterianizm) - strona 4

parafie. Centralnym organem prawodawczym i administracyjnym Kościoła anglikańskiego jest Synod Generalny (The National Assembly of Church of England), który zbiera się trzy razy do roku.

Duchowni anglikańscy mogą wstępować w związki małżeńskie; nie obowiązuje ich zasada celibatu. Od 1992 do święceń kapłańskich dopuszcza się także kobiety. Decyzja ta spotkała się z ostrymi protestami; część duchownych anglikańskich, w tym jeden biskup, przeszła wówczas na łono Kościoła rzymskokatolickiego. W czasach współczesnych nastąpił także powrót do organizowania wspólnot zakonnych w oparciu o reguły benedyktyńską i franciszkańską.

Pod względem doktryny teologicznej anglikanizm jest swoistą syntezą katolicko-protestancką; drogą środka (via media) . Jego wyznawcy uznają w sensie ścisłym dwa sakramenty: chrzest i eucharystię (pod dwiema postaciami). Pozostałe nie są jednak odrzucone, ale nadaje się im mniejsze znaczenie, gdyż nie zostały ustanowione przez samego Chrystusa. Anglikanie przyjmują kult Najświętszej Marii Panny i świętych, ale w mniejszym stopniu niż wyznawcy katolicyzmu. Nie uznają natomiast doktryny o czyśćcu i odpustach. Reformatorzy angielscy znieśli także przymus spowiedzi prywatnej,

Zobacz również

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego reformatora, został hutnikiem, ...

  Więcej
 • Anabaptyzm - twórcy, cechy, doktryna

  Anabaptyzm (gr. anabaptistos – „powtórny chrzest”) to powstały w XVI w. w kręgu uczniów Ulricha Zwingliego nurt reformacji radykalnej, którego zwolennicy negowali ważność chrztu niemowląt i głosili konieczność „powtórnego chrztu” dorosłych przystępujących do wsp&oa...

  Więcej
 • Pokój augsburski (1555) - postanowienia, warunki - Religia

  Pokój augsburski był pokojem kończącym pierwszy okres wojen religijnych między katolikami i luteranami w Niemczech. Został zawarty na sejmie Rzeszy w Augsburgu 25 września 1555 r. Podpisał go cesarz Karol V.

  Więcej
 • Kalwinizm - historia, cechy, zasady

  Kalwinizm to jedna z głównych doktryn religijnych protestantyzmu. Swoją nazwę wywodzi od nazwiska reformatora religijnego, Jana Kalwina (1509-1564). Określany jest także ewangelicyzmem reformowanym bądź protestantyzmem reformowanym.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11