Postawy i gesty liturgiczne i ich znaczenie - strona 4

zarówno głęboki szacunek, jak i postawę pokutną. Jest symbolem czci i błagania. Wyróżnia się dwie jego formy: skłon głowy i skłon całego ciała.

Pochylenie głowy czyni się wymawiając razem imiona Trzech Osób Boskich (Chwała Ojcu), imię Jezusa, imię Najświętszej Maryi Panny albo Świętego, na cześć którego sprawuje się Mszę. Gest ukłonu głowy obowiązuje również wiernego, który przynosi jakiś przedmiot liturgiczny kapłanowi, ale wówczas jest to przede wszystkim wyraz uprzejmości. Ponadto wskazany jest skłon głowy przy przyjmowaniu błogosławieństwa.

Skłony ciała w czasie liturgii Mszy św. wykonują w zasadzie kapłan i diakon. Obowiązuje jednak wszystkich wiernych w sytuacji, gdy przechodzą przed ołtarzem, przy którym nie ma Najświętszego Sakramentu oraz w czasie Wyznania Wiary przy słowach: I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.

Podnoszenie oczu

Podnoszenie oczu jest znakiem kierowania duszy do Boga. Dawniej był to gest regulowany przez Rytuał Rzymski. Obecnie obowiązują posoborowe ustalenia na podstawie których wymaga się, aby oczy wiernych były zwrócone na ołtarz, na obrzędy, na lektora lub na głoszącego słowo Boże.

Pocałunek pokoju

Pocałunek

Polecamy również:

 • Symbole liturgiczne: woda, oliwa, światło, kadzidło

  symbole: chleb i wino, woda, kadzidło, światło, oliwa. Więcej »

 • Przedmioty liturgiczne

  korporał, purifikaterz, palka, welon kielichowy, bursa, trybularz, kropidło, dzwonki i gong. Więcej »

 • Kolory szat liturgicznych

  Kolory: biały, czerwony, zielony, fioletowy, czarny, różowy, złoty. Więcej »

 • Muzyka liturgiczna

  Muzyka liturgiczna (inaczej: muzyka kościelna) to muzyka, która jest przeznaczona do kultu Bożego. Zgodnie z słowami instrukcji Musicam Sacram z 1967 r. powstała dla oddawania chwały Bogu i odznacza się świętością oraz doskonałością formy. Jest nie tylko ozdobą liturgii, ale również jej... Więcej »

 • Liturgia Mszy Świętej

  Msza święta jest podstawowym obrzędem liturgicznym; obrzędem podczas którego sprawowany jest sakrament Eucharystii. Z tego względu ma ona charakter ofiarny –  w czasie Mszy św. w sposób bezkrwawy odtworzona zostaje ofiara Jezusa złożona na krzyżu.  Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 2 =
Adam Ptak
2021-02-05 14:55:52
spoko
jaS skudlarski
2017-11-10 18:43:57
słabe
Ostatnio komentowane
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06
dlaczego tu nie ma właściwości tylko sam opis?!
Makłowicz • 2021-12-03 18:06:28
polecam zastąpić "mostki siarczkowe" na "mostki disiarczkowe" lub "dwusiarczkowe", ponie...
Kris • 2021-12-02 22:07:02
Wszytko okej
Misiek • 2021-12-02 20:49:39