Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obrzędy bierzmowania

Celebracja sakramentu bierzmowania poprzedzona jest poświęceniem krzyżma świętego. Dokonuje go dla swej diecezji biskup w Wielki Czwartek podczas Mszy krzyżma świętego.

Ponadto wymagane jest, aby kandydat do bierzmowania znajdował się w czasie obrzędu w stanie łaski, zatem powinien przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty.

W Kościele rzymskim szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup. Obecność biskupa przy namaszczeniu nie jest wymagana tylko w sytuacji, gdy chrześcijanin znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. Wówczas sakramentu może mu udzielić każdy kapłan.

Liturgia sakramentu bierzmowania rozpoczyna się od odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i wyznania wiary przez osoby przystępujące do sakramentu. Ta kolejność ma na celu podkreślenie, że bierzmowanie stanowi kontynuację chrztu – wzmacnia łaskę chrzcielną.  

Następnie biskup wyciąga ręce nad bierzmowanych i odmówia modlitwy z prośbą o wylanie na nich Ducha. Po modlitwie dochodzi do istoty sakramentu, czyli namaszczenia krzyżmem na czole kandydata wraz z nałożeniem ręki. Biskup wypowiada wtedy słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

W Kościołach rytu bizantyjskiego bierzmowanego namaszcza się na czole, oczach, nosie, uszach, wargach, piersi, plecach, rękach i stopach, a prezbiter wymawia przy tym formułę: „Pieczęć daru Ducha Świętego”.

Obrzęd bierzmowania kończy pocałunek pokoju, który oznacza kościelną komunię biskupa z wszystkimi wiernymi.

Przy bierzmowaniu kandydatowi towarzyszy tzw. świadek bierzmowania, który ma być dla niego pomocnikiem duchowym, podobnie jak rodzice chrzestni.  

Zobacz również

 • Po co jest bierzmowanie?

  Skutkiem sakramentu bierzmowania jest specjalne wylanie Ducha Świętego na osobę, która wcześniej należała już do wspólnoty chrześcijańskiej, tj. była ochrzczona. Bierzmowanie niesie ze sobą bowiem udoskonalenie łaski chrzcielnej. Sakrament ten jeszcze mocniej zakorzenia w synostwie Bożym.

  Więcej

Losowe zadania

 • Regiony i krainy historyczno-geograficzne

  Przyporządkuj podane nazwy krain historyczno-geograficznych i regionów (1-6) do podanych państw (A-F), na terenie których się znajdują. 1. Andaluzja 2. Besarabia 3. Bretania 4. Kalabria 5. Kornwalia 6. Turyngia   A. Francja B. Hiszpania C. Mołdawia D. Niemcy E. Wielka Brytania F. Włochy

  0 Odpowiedz Więcej
 • Czynności życiowe organizmów

  Wymień czynności życiowe organizmów.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Rozkładanie wielomianu na czynniki

  Rozłóż wielomian na czynniki: a) , b) , c) , d) , e) , f) .

  0 Odpowiedz Więcej
 • Produkty komórek wydzielniczych roślin

  Komórki wydzielnicze roślin odpowiadają za produkcję i wydzielanie różnych związków. Poniżej wymieniono kilka substancji produkowanych przez rośliny. Do każdej z nich dopisz po jednej funkcji, jaką spełnia. garbniki, alkaloidy, nektar, żywica, enzymy trawienne

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zjazd gnieźnieński

  Uzupełnij zdania dotyczące zjazdu gnieźnieńskiego. 1. Zjazd gnieźnieński miał miejsce w __ roku. 2. Wziął w nim udział książę Polski ____ oraz Święty Cesarz Rzymski _____.3. Cesarz przybył do Gniezna między innymi po to, aby odwiedzić grób biskupa ____, który zginął podczas misji chrystianizacyjnej wśród P...

  1 Odpowiedz Więcej
Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
lenalenka18
2019-03-12 13:00:18
bierzmowanie jest po to aby wzmocnić swoją wiarę , bierzmowanie pomaga przejść do innych sakramentów jak małżeństwo bycie rodzicem chrzestnym . Dlatego nie rezygnujcie z takiej rzeczy bo jest tylko raz w życiu.
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25