Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Moralność czynów ludzkich i uczuć - strona 3

i bliźniego; Nowe Prawo działa przez miłość. Jego modlitwą jest modlitwa Ojcze Nasz.  „Złotą zasadą” na której się opiera Nowe Prawo są słowa Chrystusa: Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy (Mt 7,12).

Źródła moralności

Moralność czynów ludzkich zależy od: wybranego przedmiotu; zamierzonego celu, czyli od intencji; okoliczności działania. Przedmiot, intencja i okoliczności stanowią „źródła”, czyli elementy konstytutywne moralności czynów ludzkich. (Katechizm Katolicki 1750)

Czyn moralnie dobry zakłada jednocześnie dobro przedmiotu, celu i okoliczności. Należy jednak pamiętać, że dobra intencja (np. pomoc bliźniemu) nie czyni dobrym zachowania, które samo w sobie jest złe (np. kłamstwo, oszustwo). Cel nigdy nie uświęca środków. Intencja ponadto może czynić złym działanie dobre np. dam jałmużnę, ale zrobię to z własnej próżności – chce  pokazać, że mam dużo pieniędzy.

Okoliczności stanowią drugorzędny element czynu moralnego. Wpływają na wysokość dobra/zła, które człowiek uczynił np. zabiłem kogoś, gdyż działałem w samoobronie. Jednak okoliczności nie zmieniają samej jakości moralnej czynów: złe działanie

Zobacz również

 • Co to jest sumienie?

  Sumienie moralne jest sądem rozumu, przez który człowiek rozpoznaje jakość moralną konkretnego czynu, którego dokonał, właśnie dokonuje bądź zamierza dokonać. Ten sąd rozumu daje nam pewność czy nasze postępowanie jest złe czy dobre. Pozwala także wziąć odpowiedzialność za czyny.

  Więcej
 • Rodzaje sumienia

  Sumienie przeduczynkowe, pouczynkowe, towarzyszące, prawdziwe, szerokie, skrupulanckie, faryzejskie, pewne, wątpliwe.

  Więcej
 • Co to jest grzech?

  Grzechem w religii chrześcijańskiej nazywa się wykroczenie przeciw rozumowi, prawdzie i prawemu sumieniu. Grzech jest obrazą Boga, gdyż wskazuje na brak prawdziwej miłości względem Niego i bliźniego. Jest zatem skazą na naturze człowieka i ma destrukcyjny wpływ na relacje międzyludzkie.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28