Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kult religijny - definicja, przykłady - strona 3

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

duchów bądź bogów (lub jednego boga).

Stworzenie rytuału religijnego jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy pojawił się już stan kapłański będący stanem specjalistów od spraw kultu. Wśród rytuałów religijnych wymienia się: inicjacyjne (obrzezanie, chrzest), przejścia (np. ślub), izolacyjne (pogrzeb). Najstarszym rytuałem jest ofiara.

Ofiara

Ofiara występuje we wszystkim religiach i jest podstawowym elementem kultu. Najczęściej bóstwom ofiarowywane są: mięso zwierzęce, ziemiopłody, napoje oraz kadzidło. Zazwyczaj częściowo bądź całkowicie spala się ofiarowywane dary. Praktykuje się również spożywanie poświęconych ofiar, traktując to jako ucztę wspólną z bogami.

Ofiarę z ludzi nazywa się ofiarą ekspiacyjną. Może przybrać ona dwie formy: ofiary bezpośredniej (na ołtarzu ofiarnym składany jest człowiek) oraz ofiary zastępczej (symbolicznej). Zamiast człowieka przeznaczonego na ofiarę składano jednak zazwyczaj zwierzę (tzw. kozioł ofiarny). Składanie ofiar wiąże się z określonym miejscem i czasem.

Idea obowiązku składania ofiary bierze się z przeświadczenia, że dając coś bóstwu można na zasadzie wzajemności uzyskać od niego upragnioną rzecz lub wywołać pożądany stan (zasada do, ut des – daję, abyś i ty mi dał). Celem ofiary jest zatem zyskanie przychylności i pomocy ze strony bogów.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =