Chrzcielnica - co to jest, symbolika, opis

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wznoszono specjalne budynki, tzw. baptysteria, które były przeznaczone wyłącznie do obrzędów chrztu. Wraz ze zmianą praktyki chrzcielnej w XIII wieku (we Włoszech w XV w.), gdy zwyczaj zanurzania całego ciała zastąpiono polewaniem głowy, baptysteria zanikły i zastąpiły je chrzcielnice, czyli naczynie wypełnione wodą chrzcielną, umieszczone w każdym kościele parafialnym bądź w specjalnej kaplicy.

Chrzcielnica jest miejscem świętym, najświętszym po ołtarzu i tabernakulum. Używa jej się wyłącznie do sakramentu chrztu. Najczęściej przyjmuje kształt kielicha/pucharu. Wykonywana jest z kamienia, metalu (brązu, ołowiu) bądź drewna. Proporcje i dekoracje chrzcielnic zmieniały się na przestrzeni wieków zależnie od epok stylowych.

Chrzcielnica jest symbolem odrodzenia z wody i z Ducha Świętego; jest także symbolicznie grobem i łonem. Osoba chrzczona umiera dla grzechu i odradza się przez łaskę, naśladując rytualnie śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Chrzcielnica nie powinna znajdować się w prezbiterium, ale w takim miejscu, aby w obrzędach chrztu mogło uczestniczyć wiele osób. Nie może być także sprzętem przenośnym.

W Kościołach prawosławnych chrzcielnice, zwane kupielami, ustawia się podczas ceremonii na środku świątyni. Mają one kształt kielichowy z płaską czaszą i zdobione są scenami nawiązującymi do tajemnicy chrztu.

Polecamy również:

  • Ambona kościelna - definicja, opis, funkcje

    Ambona (gr. szczyt, podwyższenie), inaczej kazalnica, jest w architekturze sakralnej miejscem głoszenia słowa Bożego, przestrzenią liturgii słowa. Z ambony proklamuje się zatem czytania, psalm responsoryjny, Ewangelię oraz intencje modlitwy wiernych. Więcej »

  • Ołtarz - definicja, opis, funkcje

    Ołtarzem (łac. altare – stół) nazywa się miejsce składania ofiar rytualnych znane we wszystkich religiach. Pierwsze ołtarze chrześcijańskie miały postać drewnianego stołu, ponieważ Eucharystię sprawowano początkowo w domach. Więcej »

  • Konfesjonał - co to jest, funkcje, opis

    Konfesjonałem (łac. confessare oznacza wyznawać) nazywa się miejsce sprawowania sakramentu pokuty. Spowiedź nie powinna być przyjmowana poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny. Więcej »

  • Dzwony kościelne - co to jest, symbolika, opis

    Dzwony kościelne służą do obwieszczania ważnych świąt oraz do okazywania radości wspólnoty wierzących. Biją w Wielkanoc, Boże Narodzenie, w przypadku śmierci lub wyboru papieża, a także przy okazji ważnych uroczystości państwowych. Więcej »

  • Stalle - definicja, opis, funkcje

    Stalle to drewniane bądź kamienne ławy ustawiane w prezbiteriach kościołów i katedr. Przeznaczone są dla duchowieństwa i dygnitarzy świeckich. Rozpowszechniły się w architekturze sakralnej w okresie gotyku. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02