Konfesjonał - co to jest, funkcje, opis

Konfesjonałem (łac. confessare oznacza wyznawać) nazywa się miejsce sprawowania sakramentu pokuty. Spowiedź nie powinna być przyjmowana poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny.

Owo miejsce przyjmuje najczęściej kształt mebla kościelnego w kształcie zabudowanego krzesła z klęcznikami. Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 964 § 2 precyzuje, że normy dotyczące konfesjonałów powinny być ustalane przez Konferencję Episkopatu danego kraju. Konieczne jest jednak, aby były one ustawione zawsze w miejscu widocznym i zaopatrzone w kratę między penitentem i spowiednikiem, co ma zagwarantować zachowanie intymności.

Konfesjonał jest stosowany w kościołach od XVI w.

Polecamy również:

  • Ambona kościelna - definicja, opis, funkcje

    Ambona (gr. szczyt, podwyższenie), inaczej kazalnica, jest w architekturze sakralnej miejscem głoszenia słowa Bożego, przestrzenią liturgii słowa. Z ambony proklamuje się zatem czytania, psalm responsoryjny, Ewangelię oraz intencje modlitwy wiernych. Więcej »

  • Ołtarz - definicja, opis, funkcje

    Ołtarzem (łac. altare – stół) nazywa się miejsce składania ofiar rytualnych znane we wszystkich religiach. Pierwsze ołtarze chrześcijańskie miały postać drewnianego stołu, ponieważ Eucharystię sprawowano początkowo w domach. Więcej »

  • Chrzcielnica - co to jest, symbolika, opis

    W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wznoszono specjalne budynki, tzw. baptysteria, które były przeznaczone wyłącznie do obrzędów chrztu. Wraz ze zmianą praktyki chrzcielnej w XIII wieku (we Włoszech w XV w.), gdy zwyczaj zanurzania całego ciała zastąpiono polewaniem głowy, baptysteria zanikły i... Więcej »

  • Dzwony kościelne - co to jest, symbolika, opis

    Dzwony kościelne służą do obwieszczania ważnych świąt oraz do okazywania radości wspólnoty wierzących. Biją w Wielkanoc, Boże Narodzenie, w przypadku śmierci lub wyboru papieża, a także przy okazji ważnych uroczystości państwowych. Więcej »

  • Stalle - definicja, opis, funkcje

    Stalle to drewniane bądź kamienne ławy ustawiane w prezbiteriach kościołów i katedr. Przeznaczone są dla duchowieństwa i dygnitarzy świeckich. Rozpowszechniły się w architekturze sakralnej w okresie gotyku. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
imię/nick
2019-11-26 14:51:18
dziękuje pomogło
Ostatnio komentowane
co to za ludzie
• 2024-10-05 16:24:59
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33