Bóg - Wiara w Boga - strona 4

pojedynczym stworzeniu. Nikt nie może się przed nim ukryć i nic nie można przed nim zataić: Nie mów: Ukryję się przed Panem i któż z wysoka o mnie pamiętać będzie? W wielkim tłumie nie będę rozpoznany i czymże jest moja dusza w bezmiarze stworzenia? (Syr 16,17).

Suwerenność

Bóg jest suwerenny –Nie ustanie gniew Pana, dopóki nie wykona On i nie urzeczywistni zamiarów swego serca. Przy końcu dni zrozumiecie to w pełni (Jer 23,20). Oznacza to, że Bóg sprawuje władzę i kontrolę nad wszystkim. Jest Najwyższą Istotą, która nie podlega nikomu, jest całkowicie niezależna. Nie można zmusić Go do zmiany zamysłów, ani powstrzymać. Wszystko zależy od woli Boga.

Niezmienność

Bóg nie podlega żadnym przemianom, jest ciągle taki sam. Nie zmienia się Jego istota czy jego atrybuty. Dzieje się tak dlatego, że Bóg jest Istotą nieskończenie doskonałą. Nie może zatem stać się jeszcze bardziej doskonały. Poza tym Bóg jako Istota odwieczna nie jest ograniczony przez czas, więc wszelka zmiana jest z góry wykluczona.

Świętość

W Biblii wielokrotnie pojawia się określenie „święty” jako atrybut Boga np. Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim

Polecamy również:

 • Bóg-Stwórca

  Boga określa się jako Stwórcę dlatego, że w całkowicie dobrowolnym akcie powołał do istnienia świat i wszystkie istoty, które świat zamieszkują. Więcej »

 • Opatrzność Boża

  Bożą Opatrznością nazywa się te zrządzenia Pana przez które pomaga On swojemu stworzeniu doskonałość osiągnąć. W Bożej Opatrzności można wyróżnić dwa elementy: element władzy oraz element troski. Więcej »

 • Bóg-Ojciec

  Określenie „Ojciec” w stosunku do Boga pojawia się już w Starym Testamencie. Dopiero dzięki Jezusowi określenie „Bóg Ojciec” ulega upowszechnieniu Więcej »

 • Imię Boga

  Bóg objawił Mojżeszowi na górze Synaj swoje imię. Ujawniając je, Bóg pozwala się poznać i staje się dostępny człowiekowi jako Istota, która ma swoją tożsamość. Więcej »

 • Objawienie Boże

  Boga możemy poznać przez Jego dzieła i do takiego poznania dochodzi za pomocą ludzkiego rozumu. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób poznania, niezależny od człowieka i jest nim Objawienie Boże. Jest ono aktem wolnej woli Boga, a także aktem Jego miłości oraz życzliwości względem ludzi. Objawienie przynosi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Friz pozdro
• 2022-05-17 18:02:41
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04