Apel Jasnogórski

Apelem Jasnogórskim nazywa się wieczorną modlitwę kierowaną do Maryi w intencji Ojczyzny i Kościoła. Odmawiana jest codziennie o godzinie 21.00 w Kaplicy Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Na Apel wzywają dzwony jasnogórskie. Jest transmitowana przez katolickie rozgłośnie radiowe i  telewizyjne.

Pierwszy Apel Jasnogórski na Jasnej Górze odbył się 8 grudnia 1953 roku. Wcześniej, 25 września, aresztowano kard. Stefana Wyszyńskiego i wierni zaczęli gromadzić się właśnie w jasnogórskim sanktuarium, aby wspólnie oddać się modlitwie za jego uwolnienie. Był to impuls do wprowadzenia codziennego Apelu, początkowo odmawianego w intencji Kościoła doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego. 

Apelem Jasnogórskim określa się zarówno całe nabożeństwo, jak i konkretną modlitwę do Matki Bożej. Celebracja często rozpoczyna się odsłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na nabożeństwo składają się:

- pradawna pieśń „Bogurodzica Dziewica”;

- antyfony apelowa Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam (śpiewana trzykrotnie w kilku wersjach muzycznych),

- modlitewne rozważanie na tle tajemnic życia Maryi, Jej udziału w misterium Chrystusa, Kościoła i

Polecamy również:

 • Rodzaje modlitwy

  błogosławieństwo, adoracja, modlitwa prośby, modlitwa dziękczynienia i modlitwa uwielbienia. Więcej »

 • Modlitwa prywatna i publiczna

  Modlitwa prywatna jest modlitwą jednej osoby (lub jednej rodziny), która modli się za siebie bądź za innych bez udziału Kościoła. Może przyjmować różne formy, tj. może być cicha, głośna, śpiewana. Więcej »

 • Formy modlitwy

  Wśród form modlitwy wyróżnia się: modlitwę ustną, rozmyślanie oraz kontemplację. Więcej »

 • Wyznanie wiary (credo)

  Wiara jest odpowiedzią dawaną Bogu – odpowiedzią na Jego Objawienie. „Wierzyć” to znaczy poddać się Panu i być całkowicie posłusznym Jego woli. Wiara jest łaską, darem Bożym.  Więcej »

 • Modlitwa Ojcze Nasz

  Modlitwa Ojcze Nasz wywodzi się z Ewangelii i jest uważana za podstawową modlitwę chrześcijańską. Została spisana przez św. Łukasza (wersja krótsza – pięć próśb) i św. Mateusza (wersja rozszerzona – siedem próśb). Modlitwę Ojcze Nasz przekazał uczniom sam Jezus Chrystus. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42