Dopełnienie

Dopełnienie jest specyficznym zbiorem liczbowym. Dany zbiór liczbowy wraz ze swoim dopełnieniem tworzą całą przestrzeń. 

Def.: Dopełnieniem zbioru \(A\) z przestrzeni \(X\) nazywamy zbiór wszystkich tych elementów przestrzeni \(X\), które nie należą do zbioru \(A\). Dopełnienie zbioru \(A\) oznaczamy \(A'\).

Formalnie: \(x \in A' \Leftrightarrow x \notin A\).

 

Przykład:

Jeśli rozpatrujemy zbiory w przestrzeni liczb naturalnych, to dopełnieniem zbioru liczb parzystych będą liczby nieparzyste.

Jeśli rozpatrujemy zbiory w przestrzeni liczb całkowitych, to dopełnieniem zbioru liczb dodatnich będą liczby ujemne wraz z zerem.

W przestrzeni liczb naturalnych dopełnieniem zbioru \(Y = \left \{y \in \mathbb{N} :\forall_{k \in \mathbb{N}}: y = 2^{k} \right \}\) będzie zbiór tych liczb naturalnych, które nie są potęgami 2.

 

Warto zauważyć, że \(A \cap A' = \emptyset\) oraz \(A \cup A' = X\) - przecięcie zbioru i jego dopełnienia jest zawsze zbiorem pustym, natomiast suma zbioru i jego dopełnienia daje całą przestrzeń.

 

Zadania:

Podać dopełnienia (w przestrzeni liczb naturalnych) następujących zbiorów:

a) \(A = \left \{x \in \mathbb{N} :\forall_{k \in \mathbb{N}}: x = 3^{k} \right \}\),

b) \(B = \left \{2, 3, 4 \right \}\),

c) \(\emptyset\).

 

Odpowiedzi:

a) Zbiór liczb niebędących potęgami liczby 3,

b) \(B' = \left \{1,5,6,7,8,... \right \}\)

c) \(\mathbb{N}\)

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
Mikołaj
2024-05-01 04:47:50
Matematyka jest uprawiana na całym świecie. Uczniowie i studenci jeżdżą na wymiany naukowe po całym globie. Uczą się języków obcych. Czego nie można powiedzieć o wielu nauczycielach,którzy z języków znają zazwyczaj wszyscy jedynie polski i... polski. Nie inaczej jest z autorem powyższego hasła encyklopedycznego, który zapewne nie przeczytał w życiu ( a na pewno nie posługuje się na co dzień) żadnego podręcznika teorii mnogości w językach obcych. Gdyby tak było, to w tekście hasła znalazłaby się informacja, że BARDZO CZĘSTO, w literaturze światowej przedmiotu, dopełnienie zbioru oznacza się także poziomą kreską nad nad nazwą odnośnego zbioru, bądź też indeksem górnym w postaci litery "c" ( czyli w miejscu zajmowanym przez zwyczajowy "prim") lub nawet takimże indeksem stawianym p r z e d nazwą zbioru. Dlaczego polscy uczący są tacy zaściankowi!?
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07