Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Erich Fromm, Ucieczka od wolności – streszczenie - strona 3

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

najpierw z plemienia, potem ze stanu, i tak dalej.

Podsumowując rozważania, autor pisze, że ludzka natura nie jest mu biologicznie przyrodzona, ale została wytworzona w toku ewolucji, podlega określonym mechanizmom. Człowiek, który coraz bardziej wyodrębniał się z natury i społeczeństwa stanął przed wyborem między złączeniem się ze światem w akcie miłości a stworzeniem więzi dezintegrującej osobowość. Uciekając od wolności człowiek rezygnuje z własnego „ja”, wtapiając się w coś lub kogoś innego. W ten sposób rekompensuje sobie odczuwalny brak siły.

Ludzka natura podporządkowana jest także mechanizmowi dominacji oraz podporządkowywania się – Fromm nazywa go sadomachizacją. We współczesnym świecie dochodzi do automatyzacji jednostki, które wzmaga jego poczucie niepewności. Kolejnym mechanizmem jest destruktywność – człowiek niszczy świat by nie czuć się słabszym i gorszym od niego. Istnieje również mechaniczny konformizm czyli przyjęcie wzoru osobowości proponowanego przez kulturę.

Na przykładzie Adolfa Hitlera Erich Fromm analizuje charakter osobowości autorytarnej i jej oddziaływanie na społeczeństwo. Masy społeczne porównuje autor do kobiety i przypisanej jej, naturalnej uległości. Natomiast jednostka rządząca wykorzystuje słabe i marne sposoby na uzyskanie poczucia władzy i autorytetu np. Hitler wolał zrobić karierę polityczną w słabszej partii by szybciej móc przejąć rządy.

Najważniejszym przesłaniem tekstu Ericha Fromma jest apel, a właściwie wyrażona nadzieja, że ludzie zauważą, że nie da się uciekać przed lękiem popadając w obłęd i wariactwo, i że chętnie będą poddawać się w tym kontekście leczeniu psychoanalitycznemu.

Polecamy również:

  • Erich Fromm, Ucieczka od wolności – opracowanie

    Książka Ericha Fromma została wydana w 1941 roku i stanowi dzieło z zakresu psychologii społecznej. Tekst jest uznawany za najważniejszy w twórczości naukowca. Przez kolejne lata dzieło było i jest wielokrotnie wznawiane i wydaje się, że wciąż nie traci na aktualności. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =