Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Erich Fromm, Ucieczka od wolności – streszczenie

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Swoją książkę Erich Fromm rozpoczyna stwierdzeniem, że rdzeniem zarówno nowożytnej Europy jak i Ameryki była walka o wolność z uprzywilejowanymi. Jednak po I wojnie światowej narodziły się reżimy, które odrzuciły te wartości, o które dawniej walczono i zabiegano. Zastanawiano się nad mechanizmem działania Adolfa Hitlera - przypisywano mu podstęp i przymus względem społeczeństwa, jednak szybko okazało się, że ludzie sami szukają ucieczki od wolności w stronę zniewolenia.

To spostrzeżenie prowadzi go do rozważań na temat istoty wolności w ludzkim doświadczeniu, jak ta wartość kształtuje się  w różnych typach kultury. Zastanawia się także co budzi w człowieku żądzę władzy i czy przynosi ona zadowolenie i satysfakcję.

Fromm przywołuje w tym miejscu teorię Zygmunta Freuda, który uważał, że społeczeństwo tłumi popędy człowieka, które przyjmują postać kultury. Im mocniejsze jest to tłumienie, tym większa i szersza kultura powstała na jego gruncie. Rośnie jednak jednocześnie ryzyko neurotycznych zaburzeń. Potrzeby są zaspokajane kontaktami z innymi ludźmi oraz rynkiem kapitalistycznym.

Fromm podchodzi do tematu nieco inaczej – uważa, że te dążenia, które odróżniają ludzi od siebie (np. miłość,

Polecamy również:

  • Erich Fromm, Ucieczka od wolności – opracowanie

    Książka Ericha Fromma została wydana w 1941 roku i stanowi dzieło z zakresu psychologii społecznej. Tekst jest uznawany za najważniejszy w twórczości naukowca. Przez kolejne lata dzieło było i jest wielokrotnie wznawiane i wydaje się, że wciąż nie traci na aktualności. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =