Charakterystyka Swidrygajłowa

Arkadiusz Swidrygajłow jest jedną z najbardziej zagadkowych i niejednoznacznych postaci pojawiających się w „Zbrodni i karze”. Początkowo czytelnik zna go tylko z opowieści innych bohaterów. Dokładna charakterystyka Swidrygajłowa znajduje się poniżej. Powtórz z nami swoją wiedzę!

Kim był Swidrygajłow?

Swidrygajłow był panem domu, w którym jako guwernantka pracowała Dunia – siostra Raskolnikowa. Gdy jego żona – Marfa Piotrowna – podsłuchała ich rozmowę, wyrzuciła kobietę i oskarżyła ją o rozwiązłość. Później Swidrygajłow wszystko wyjaśnił, przywracając dobre imię Awdoti Romanowej. Po śmierci Marfy Piotrownej wiele osób właśnie jego podejrzewało o uśmiercenie starszej od niego małżonki. 

Jak wyglądał Arkadiusz Swidrygajłow?

Był to człowiek około pięćdziesięcioletni o mocnej budowie ciała i szerokich barkach. Jego twarz była szeroka, a cera świeża. Włosy miał płowe, lekko tylko przyprószone siwizną. Szyję zasłaniała mu rozłożysta i jasna broda, a dopełnienie jego oblicza stanowiły niebieskie, zimne i przenikliwe oczy. Mężczyzna ubierał się raczej elegancko, a patrząc na niego, można było odnieść wrażenie, iż jest jeszcze młodym człowiekiem.

Wizyta Swidrygajłowa w Petersburgu - rozpusta i zdrady

Czytelnik ma okazję bliżej poznać Arkadiusza, gdy ten przybywa do Petersburga. Jako powód swojej wizyty w tym mieście Swidrygajłow otwarcie podawał chęć oddawania się rozpuście. Nie stronił on od wszelkiego rodzaju knajp, gdzie z lubością grał w karty. Jego największą słabością były jednak kobiety. Raskolnikowowi wyjawia, iż w swoim małżeństwie tak ustalił zasady, by móc zdradzać żonę, której otwarcie powiedział, że nie może być jej wierny. Musiał tylko obiecać dozgonne trwanie przy niej oraz niewiązanie się z paniami wysokiego stanu. Dzięki temu mógł swobodnie zaspokajać swoje potrzeby oraz zachowywać pozory, iż w jego pożyciu małżeńskim dzieje się dobrze.

Mroczne występki Swidrygajłowa

Życie Arkadiusza Swidrygajłowa naznaczone było wieloma mrocznymi postępkami, które nie wypływały na wierzch tylko ze względu na wielkie uczucie, jakim darzyła go żona. Porfiry – śledczy badający sprawę zamordowania lichwiarki i jej siostry – opowiadał o samobójstwie głuchoniemej dziewczynki (najprawdopodobniej zgwałconej wcześniej przez Swidrygajłowa) oraz skutecznym targnięciu się na swoje życie służącego, który był obiektem drwin i agresji męża Marfy Pietrownej.

Znaczenie Dunii w życiu Swidrygajłowa

Jedyną postacią mającą dobry wpływ na bohatera była siostra Raskolnikowa – Awdotia Romanowa (Dunia). To właśnie dla niej przyjechał on do Petersburga. Mężczyzna cenił w niej najwidoczniej to, czego mu brakowało: silne wewnętrzne zasady, stateczność oraz wytrwałość. W dodatku była ona naprawdę śliczną kobietą, co nie mogło ujść uwadze Aleksandra.

Charakterystyka Swidrygajłowa - postać niejednoznaczna

Swidrygajłow niewątpliwie jest intrygantem, człowiekiem podstępnym i niebezpiecznym. Potrafi działać w taki sposób, by dzięki sprytowi osiągnąć jak najwięcej korzyści. Podsłuchawszy rozmowę Raskolnikowa i Soni miał argument, który pozwolił mu zbliżyć się do Duni.

Najbardziej zaskakujące w Swidrygajłowie są jego ludzkie, niezwykle szczodre, gesty. To on opłacił pogrzeb Katarzyny Iwanownej oraz ulokował jej dzieci w cieszących się dobrą renomą ośrodkach wychowawczych. Wspierał także Sonię i sporą sumę ofiarował swojej szesnastoletniej narzeczonej. Pomaganie innym przychodziło mu łatwo, lecz intencje Swidrygajłowa odczytywane były przez innych ludzi (np. Raskolnikowa) jako nieczyste, naznaczone przebiegłością.

Swidrygajłow jest postacią niejednoznaczną, o sprzecznych cechach charakteru. Życie kończy w sposób samobójczy, co może świadczyć o tym, iż czuł się człowiekiem przegranym, niemającym już żadnych szans w życiu, nieszczęśliwym i zagubionym. Oceniając go, trzeba jednak brać pod uwagę jego mroczne i złe uczynki, które zdecydowanie przeważały serdeczne odruchy serca.

Swidrygajłow był nihilistą myślącym, że przy pomocy pieniędzy będzie mógł do końca życia rekompensować krzywdy i cierpienie, za którymi stał.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Raskolnikowa

    Raskolnikow to główny bohater utworu, 23-letni były student prawa, ateista. Zmaga się z poczuciem wyobcowania, które wynikało z jego niskiego statusu społecznego i świadomości popełnionej zbrodni. Jednocześnie bohater jest przekonany o własnej wyjątkowości – uważa, że został stworzony do... Więcej »

  • Charakterystyka Soni

    Zofia Siemionowa Marmieładowa, córka emerytowanego urzędnika Marmieładowa oraz pasierbica Katarzyny Iwanownej, to jedna z głównych bohaterek „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Czytelnik najpierw dowiaduje się o jej istnieniu ze słów jej ojca, który opowiada o... Więcej »

  • Charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Eudoksja Raskolnikow - siostra Raskolnikowa. Piękna, szlachetna, wykształcona dziewczyna. Nie ma szczęścia w miłości, najpierw jej opinia zostaje nadszarpnięta przez zaloty Swidrygajłowa, później matka Duni chce –  poprzez wydanie jej za Łużyna – zdobyć pieniądze na życie i studia brata. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07