Charakterystyka Swidrygajłowa

Arkadiusz Swidrygajłow jest jedną z najbardziej zagadkowych i niejednoznacznych postaci pojawiających się w „Zbrodni i karze”. Początkowo czytelnik zna go tylko z opowieści innych bohaterów.

Swidrygajłow był panem domu, w którym jako guwernantka pracowała Dunia – siostra Raskolnikowa. Gdy jego żona – Marfa Piotrowna – podsłuchała ich rozmowę, wyrzuciła kobietę i oskarżyła ją o rozwiązłość. Później Swidrygajłow wszystko wyjaśnił, przywracając dobre imię Awdoti Romanowej. Po śmierci Marfy Piotrownej wiele osób właśnie jego podejrzewało o uśmiercenie starszej od niego małżonki.

Czytelnik ma okazję bliżej poznać Arkadiusza, gdy ten przybywa do Petersburga. Był to człowiek około pięćdziesięcioletni o mocnej budowie ciała i szerokich barkach. Jego twarz była szeroka, a cera świeża. Włosy miał płowe, lekko tylko przyprószone siwizną. Szyję zasłaniała mu rozłożysta i jasna broda, a dopełnienie jego oblicza stanowiły niebieskie, zimne i przenikliwe oczy. Mężczyzna ubierał się raczej elegancko, a patrząc na niego, można było odnieść wrażenie, iż jest jeszcze młodym człowiekiem.

Jako powód swojej wizyty w Petersburgu Swidrygajłow otwarcie podawał chęć oddawania się rozpuście. Nie stronił on od wszelkiego rodzaju knajp, gdzie z lubością grał w karty. Jego największą słabością były jednak kobiety. Raskolnikowowi wyjawia, iż w swoim małżeństwie tak ustalił zasady, by móc zdradzać żonę, której otwarcie powiedział, że nie może być jej wierny. Musiał tylko obiecać dozgonne trwanie przy niej oraz niewiązanie się z paniami wysokiego stanu. Dzięki temu mógł swobodnie zaspokajać swoje potrzeby oraz zachowywać pozory, iż w jego pożyciu małżeńskim dzieje się dobrze.

Życie Arkadiusza Swidrygajłowa naznaczone było wieloma mrocznymi postępkami, które nie wypływały na wierzch tylko ze względu na wielkie uczucie, jakim darzyła go żona. Porfiry – śledczy badający sprawę zamordowania lichwiarki i jej siostry – opowiadał o samobójstwie głuchoniemej dziewczynki (najprawdopodobniej zgwałconej wcześniej przez Swidrygajłowa) oraz skutecznym targnięciu się na swoje życie służącego, który był obiektem drwin i agresji męża Marfy Pietrownej.

Jedyną postacią mającą dobry wpływ na bohatera była siostra Raskolnikowa – Awdotia Romanowa (Dunia). To właśnie dla niej przyjechał on do Petersburga. Mężczyzna cenił w niej najwidoczniej to, czego mu brakowało: silne wewnętrzne zasady, stateczność oraz wytrwałość. W dodatku była ona naprawdę śliczną kobietą, co nie mogło ujść uwadze Aleksandra.

Swidrygajłow niewątpliwie jest intrygantem, człowiekiem podstępnym i niebezpiecznym. Potrafi działać w taki sposób, by dzięki sprytowi osiągnąć jak najwięcej korzyści. Podsłuchawszy rozmowę Raskolnikowa i Soni miał argument, który pozwolił mu zbliżyć się do Duni.

Najbardziej zaskakujące w Swidrygajłowie są jego ludzkie, niezwykle szczodre, gesty. To on opłacił pogrzeb Katarzyny Iwanownej oraz ulokował jej dzieci w cieszących się dobrą renomą ośrodkach wychowawczych. Wspierał także Sonię i sporą sumę ofiarował swojej szesnastoletniej narzeczonej. Pomaganie innym przychodziło mu łatwo, lecz intencje Swidrygajłowa odczytywane były przez innych ludzi (np. Raskolnikowa) jako nieczyste, naznaczone przebiegłością.

Swidrygajłow jest postacią niejednoznaczną, o sprzecznych cechach charakteru. Życie kończy w sposób samobójczy, co może świadczyć o tym, iż czuł się człowiekiem przegranym, niemającym już żadnych szans w życiu, nieszczęśliwym i zagubionym. Oceniając go, trzeba jednak brać pod uwagę jego mroczne i złe uczynki, które zdecydowanie przeważały serdeczne odruchy serca.

Swidrygajłow był nihilistą myślącym, że przy pomocy pieniędzy będzie mógł do końca życia rekompensować krzywdy i cierpienie, za którymi stał.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Raskolnikowa

  To główny bohater utworu, 23-letni były student prawa, ateista. Zmaga się z poczuciem wyobcowania, które wynikało z jego niskiego statusu społecznego i świadomości popełnionej zbrodni. Jednocześnie bohater jest przekonany o własnej wyjątkowości – uważa, że został stworzony do wyższych... Więcej »

 • Charakterystyka Soni

  Zofia Siemionowa Marmieładowa, córka emerytowanego urzędnika Marmieładowa oraz pasierbica Katarzyny Iwanownej, to jedna z głównych bohaterek „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Czytelnik najpierw dowiaduje się o jej istnieniu ze słów jej ojca, który opowiada o... Więcej »

 • Charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Eudoksja Raskolnikow - siostra Raskolnikowa. Piękna, szlachetna, wykształcona dziewczyna. Nie ma szczęścia w miłości, najpierw jej opinia zostaje nadszarpnięta przez zaloty Swidrygajłowa, później matka Duni chce –  poprzez wydanie jej za Łużyna – zdobyć pieniądze na życie i studia brata. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20