Zbrodnia i kara - motywy

Motyw ofiary

Ofiarami zbrodni Raskolnikowa stają się stara lichwiarka Aldona i jej przyrodnia siostra, Lizawieta. Giną od uderzenia siekierą. Istnieje jednak jeszcze jedna ofiara tej zbrodni – sam winowajca. Raskolnikow nie potrafi udźwignąć ciężaru swojego czynu, gubi się w ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości. Przyznaje, że zabijając lichwiarkę, zabił sam siebie.

Motyw pieniędzy

Pieniądze stały się początkiem kłopotów Raskolnikowa. Między innymi to właśnie w celu poprawy swojej sytuacji życiowej Rodion zabija lichwiarkę – wydaje mu się, że ma prawo do popełnienia najgorszych nawet czynów w imię pomocy rodzinie.

Status materialny bohaterów odgrywa ważną rolę – silnie akcentowana jest w powieści bieda rodziny Marmieładowa, kłopoty finansowe Rodiona, jego matki i siostry oraz zmaganie się z biedą Razumichina.

Motyw przemiany

Raskolnikow ulega przemianie wewnętrznej. Po popełnieniu zbrodni stopniowo przewartościowuje swój świat. Pod wpływem spotkań z rodziną Marmieładowa, Razmuchinem i rozmów z Sonią zrozumiał, że jego teoria o ludziach ważnych i nieważnych nie znajduje odbicia w rzeczywistości. Zmienia się z wyniosłego, przekonanego o własnej wyższości człowieka w kochającego i pokornego mężczyznę. Przeżywa również nawrócenie religijne.

Motyw rodziny

Raskolnikow popełnia zbrodnie myśląc o rodzinie. Dba o matkę i siostrę, urządza awanturę Łużynowi, którego uważa za niegodnego bycia mężem Duni.

Mamy też w powieści obraz dysfunkcyjnej rodziny Marmieładowa. Ojciec alkoholik, matka chora na suchoty, nocami haruje. Jest psychicznie wykończona i zdesperowana. Sonia zarabia na rodzinę poprzez prostytucję. Jest również troje dzieci, które po śmierci Marmieładowa zostają wysłane do sierocińca.

Motyw zbrodni i kary

Raskolnikow dokonuje zbrodni, przekonany, że będąc jednostką wybitną, stoi ponad prawem i może takiego czynu dokonać. Jednak już w chwili morderstwa Raskolnikow orientuje się, że czyn, na który się zamierzył, przerasta go. W efekcie zbrodnia prowadzi go do samozagłady bohatera – ciążąca na nim wina przytłacza go i wpędza w obłęd. Zbrodnia staje się obsesją bohatera, ale jednocześnie początkiem jego wewnętrznej przemiany.

Bohater nie unika kary za swój godny potępienia czyn. Katorga na Sybirze, na który zostaje zesłany, nie jest jedyną konsekwencją dokonanej zbrodni. O wiele bardziej dojmujące są katusze moralne i psychiczne, jakie odczuwa Rodion w wyniku popełnionej zbrodni.

Polecamy również:

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 4 =
ffdsgsgrgb
2021-01-28 08:14:13
nice
góówno
2019-05-04 23:16:54
tak
Patryk Lisiecki
2019-05-03 20:44:17
Muj ociec Tomek tego mi czytal poniewasz mam mature z polskiego w poniedzialek i jestem troche postresowany leciutko ale tata zawsze pomorze synu wiadomo :) wydaje mi siem ze bendzie dobrze :D
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43