Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mikołaj Sęp Szarzyński, Sonet II. Na one słowa Jobowe „Homo natus de muliere, brevi vivens tempore etc.” - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tytuł

Poeta na tytuł swoje wiersza wybiera słowa pochodzące z Biblii: Człowiek zrodzony z niewiasty ma krótkie i bolesne życie […]. Jest to wypowiedź Hioba o nędzności życia człowieka. Myśl cierpiącego stanie się tematem przewodnim całego utworu. Służy bowiem przedstawieniu postaci człowieka godnego pożałowania, będącej niczym wobec majestatu Boga.

Gatunek i forma

Mikołaj Sęp Szarzyński jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego baroku. Doskonałość osiągnął m.in. w formie sonetu, którego przykładem jest utwór Na one słowa Jobowe „Homo natus de muliere, brevi vivens tempore etc. Z całej spuścizny poety zachowało się łącznie 6 sonetów.

Utwór ma formę sonetu szekspirowskiego, odznacza się innym układem strof i rymów niż sonet tradycyjny. Składa się z trzech strof czterowersowych i jednej dwuwersowej. Służy ona wzmocnieniu przesłania całego wiersza.

Koncepcja człowieka i życia

Początek utworu przedstawia istotę ludzką jako poczętą w wyniku aktu miłosnego, w swojej istocie wstydliwego. Następnie rodzi się w bólu i wiedzie trudne, pełne cierpienia i bólu życie, zakończone nagłą śmiercią. Ta nicość człowieka jest przeciwstawiona wielkości Boga, któremu poeta poświęcił

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 4 =