Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mikołaj Sęp Szarzyński, Sonet II. Na one słowa Jobowe „Homo natus de muliere, brevi vivens tempore etc.” - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tytuł

Poeta na tytuł swoje wiersza wybiera słowa pochodzące z Biblii: Człowiek zrodzony z niewiasty ma krótkie i bolesne życie […]. Jest to wypowiedź Hioba o nędzności życia człowieka. Myśl cierpiącego stanie się tematem przewodnim całego utworu. Służy bowiem przedstawieniu postaci człowieka godnego pożałowania, będącej niczym wobec majestatu Boga.

Gatunek i forma

Mikołaj Sęp Szarzyński jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego baroku. Doskonałość osiągnął m.in. w formie sonetu, którego przykładem jest utwór Na one słowa Jobowe „Homo natus de muliere, brevi vivens tempore etc. Z całej spuścizny poety zachowało się łącznie 6 sonetów.

Utwór ma formę sonetu szekspirowskiego, odznacza się innym układem strof i rymów niż sonet tradycyjny. Składa się z trzech strof czterowersowych i jednej dwuwersowej. Służy ona wzmocnieniu przesłania całego wiersza.

Koncepcja człowieka i życia

Początek utworu przedstawia istotę ludzką jako poczętą w wyniku aktu miłosnego, w swojej istocie wstydliwego. Następnie rodzi się w bólu i wiedzie trudne, pełne cierpienia i bólu życie, zakończone nagłą śmiercią. Ta nicość człowieka jest przeciwstawiona wielkości Boga, któremu poeta poświęcił

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 3 =