Tytuł
Poeta na tytuł swoje wiersza wybiera słowa pochodzące z Biblii: Człowiek zrodzony z niewiasty ma krótkie i bolesne życie […]. Jest to wypowiedź Hioba o nędzności życia człowieka. Myśl cierpiącego stanie się tematem przewodnim całego utworu. Służy bowiem przedstawieniu postaci człowieka godnego pożałowania, będącej niczym wobec majestatu Boga.
Gatunek i forma
Mikołaj Sęp Szarzyński jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego baroku. Doskonałość osiągnął m.in. w formie sonetu, którego przykładem jest utwór Na one słowa Jobowe „Homo natus de muliere, brevi vivens tempore etc. Z całej spuścizny poety zachowało się łącznie 6 sonetów.
Utwór ma formę sonetu szekspirowskiego, odznacza się innym układem strof i rymów niż sonet tradycyjny. Składa się z trzech strof czterowersowych i jednej dwuwersowej. Służy ona wzmocnieniu przesłania całego wiersza.
Koncepcja człowieka i życia
Początek utworu przedstawia istotę ludzką jako poczętą w wyniku aktu miłosnego, w swojej istocie wstydliwego. Następnie rodzi się w bólu i wiedzie trudne, pełne cierpienia i bólu życie, zakończone nagłą śmiercią. Ta nicość człowieka jest przeciwstawiona wielkości Boga, któremu poeta poświęcił