Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Wittlin, Sól ziemi - problematyka

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Główny bohater powieści przez pierwszą część książki obserwuje jak w wyniku wojny rozpada się jego dotychczasowy świat.  Przemiany jakie zachodzą w tej przestrzeni są ukazane w sposób dość groteskowy. Piotr Niewiadomski jest bowiem analfabetą i nie całkiem rozumie zależności dziejowe, które rozgrywają się na jego oczach. Nie zdaje sobie również sprawy z ich konsekwencji. Jest prostym, wręcz „głupim” człowiekiem, który pada zwykłą ofiarą wojenną. Pomimo tego autor decyduje się uczynić go tytułową „solą ziemi”, czyli gwarantem i zabezpieczeniem najważniejszych wartości wspólnoty ludzkiej.

Co więcej, śmierć Piotra-żołnierza, a jednocześnie prostaczka staje się centralnym wydarzeniem powieści, która w większości traktuje o potężnej historii kulturowej Europy i świata. W tym momencie wielkokulturowy kontekst zdaje się stanowić jedynie tło dla wątku głównego, niczym się specjalnie nie wyróżniającego, bohatera.

Polecamy również:

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - streszczenie, plan

    Głównym bohaterem powieści jest Piotr Niewiadomski, pracownik kolei. Jego bracia są skromnymi, prostymi ludźmi również parający się ciężką pracą. Na początku odnajdujemy opis życia Piotra z Magdą, kobietą, której w zasadzie bohater nie kocha. Z krótkiej genealogii dowiadujemy się, że... Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - opracowanie

    Sól ziemi jest częścią trylogii pt. Powieść o cierpliwym piechurze, ale jako jedyna została opublikowana. Do napisania powieści skłoniły Wittlina zapewne wypadki z własnej młodości: po przerwanych studiach wziął udział w walkach w Legionie Wschodnim, a następnie został wcielony do armii austriackiej. Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - bohaterowie

    Głównym bohaterem powieści jest prosty mężczyzna Piotr Niewiadomski, który wraz z braćmi żyje w małej węgierskiej wiosce. Sam pracuje na stacji kolejowej Topory-Czernielica i na tym skupia się całe jego życie. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =