Józef Wittlin, Sól ziemi - problematyka

Główny bohater powieści przez pierwszą część książki obserwuje jak w wyniku wojny rozpada się jego dotychczasowy świat.  Przemiany jakie zachodzą w tej przestrzeni są ukazane w sposób dość groteskowy. Piotr Niewiadomski jest bowiem analfabetą i nie całkiem rozumie zależności dziejowe, które rozgrywają się na jego oczach. Nie zdaje sobie również sprawy z ich konsekwencji. Jest prostym, wręcz „głupim” człowiekiem, który pada zwykłą ofiarą wojenną. Pomimo tego autor decyduje się uczynić go tytułową „solą ziemi”, czyli gwarantem i zabezpieczeniem najważniejszych wartości wspólnoty ludzkiej.

Co więcej, śmierć Piotra-żołnierza, a jednocześnie prostaczka staje się centralnym wydarzeniem powieści, która w większości traktuje o potężnej historii kulturowej Europy i świata. W tym momencie wielkokulturowy kontekst zdaje się stanowić jedynie tło dla wątku głównego, niczym się specjalnie nie wyróżniającego, bohatera.

Polecamy również:

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - streszczenie, plan

    Głównym bohaterem powieści jest Piotr Niewiadomski, pracownik kolei. Jego bracia są skromnymi, prostymi ludźmi również parający się ciężką pracą. Na początku odnajdujemy opis życia Piotra z Magdą, kobietą, której w zasadzie bohater nie kocha. Z krótkiej genealogii dowiadujemy się, że... Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - opracowanie

    Sól ziemi jest częścią trylogii pt. Powieść o cierpliwym piechurze, ale jako jedyna została opublikowana. Do napisania powieści skłoniły Wittlina zapewne wypadki z własnej młodości: po przerwanych studiach wziął udział w walkach w Legionie Wschodnim, a następnie został wcielony do armii austriackiej. Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - bohaterowie

    Głównym bohaterem powieści jest prosty mężczyzna Piotr Niewiadomski, który wraz z braćmi żyje w małej węgierskiej wiosce. Sam pracuje na stacji kolejowej Topory-Czernielica i na tym skupia się całe jego życie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54