Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Józef Wittlin, Sól ziemi - problematyka

Główny bohater powieści przez pierwszą część książki obserwuje jak w wyniku wojny rozpada się jego dotychczasowy świat.  Przemiany jakie zachodzą w tej przestrzeni są ukazane w sposób dość groteskowy. Piotr Niewiadomski jest bowiem analfabetą i nie całkiem rozumie zależności dziejowe, które rozgrywają się na jego oczach. Nie zdaje sobie również sprawy z ich konsekwencji. Jest prostym, wręcz „głupim” człowiekiem, który pada zwykłą ofiarą wojenną. Pomimo tego autor decyduje się uczynić go tytułową „solą ziemi”, czyli gwarantem i zabezpieczeniem najważniejszych wartości wspólnoty ludzkiej.

Co więcej, śmierć Piotra-żołnierza, a jednocześnie prostaczka staje się centralnym wydarzeniem powieści, która w większości traktuje o potężnej historii kulturowej Europy i świata. W tym momencie wielkokulturowy kontekst zdaje się stanowić jedynie tło dla wątku głównego, niczym się specjalnie nie wyróżniającego, bohatera.

Zobacz również

 • Józef Wittlin, Sól ziemi - streszczenie, plan

  Głównym bohaterem powieści jest Piotr Niewiadomski, pracownik kolei. Jego bracia są skromnymi, prostymi ludźmi również parający się ciężką pracą. Na początku odnajdujemy opis życia Piotra z Magdą, kobietą, której w zasadzie bohater nie kocha. Z krótkiej genealogii dowiadujemy się, że ojciec bohatera był...

  Więcej
 • Józef Wittlin, Sól ziemi - opracowanie

  Sól ziemi jest częścią trylogii pt. Powieść o cierpliwym piechurze, ale jako jedyna została opublikowana. Do napisania powieści skłoniły Wittlina zapewne wypadki z własnej młodości: po przerwanych studiach wziął udział w walkach w Legionie Wschodnim, a następnie został wcielony do armii austriackiej.

  Więcej
 • Józef Wittlin, Sól ziemi - bohaterowie

  Głównym bohaterem powieści jest prosty mężczyzna Piotr Niewiadomski, który wraz z braćmi żyje w małej węgierskiej wiosce. Sam pracuje na stacji kolejowej Topory-Czernielica i na tym skupia się całe jego życie.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28