Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Wittlin, Sól ziemi - streszczenie, plan

Ostatnio komentowane
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Głównym bohaterem powieści jest Piotr Niewiadomski, pracownik kolei. Jego bracia są skromnymi, prostymi ludźmi również parający się ciężką pracą. Na początku odnajdujemy opis życia Piotra z Magdą, kobietą, której w zasadzie bohater nie kocha. Z krótkiej genealogii dowiadujemy się, że ojciec bohatera był Polakiem, a matka hucułką.

Piotr otrzymuje powołanie do wojska – pobór nie jest przyjemnym wydarzeniem. Rekruci nago oceniani są przez specjalną komisję. Najważniejszym kryterium  jest siła fizyczna, dobra budowa ciała, a osobowość  charakter człowieka schodzą na dalszy plan.

Bohater zostaje wcielony do armii carskiej i zostaje wysłany na front. Narrator opisuje zwyczaje panujące w wojsku, wydzielane racje żywnościowe, kary za niepoprawne zachowanie. Żołnierze podróżują pociągiem na Węgry. Piotr poznaje tam Bachmatiuka, mężczyznę, dla którego wojsko to całe życie. Zajmuje się szkoleniem innych, choć sam nigdy nie walczył na froncie. Ma niezwykle surową osobowość i inny żołnierze boją się jego gniewu. W kolejnym fragmentach znów odnajdujemy szczegółowe opis żołnierskiego życia – musztrę, nadzieje na zakończenie wojny.

Bachmatiuk jest agresywny w stosunku do podwładnych,

Polecamy również:

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - opracowanie

    Sól ziemi jest częścią trylogii pt. Powieść o cierpliwym piechurze, ale jako jedyna została opublikowana. Do napisania powieści skłoniły Wittlina zapewne wypadki z własnej młodości: po przerwanych studiach wziął udział w walkach w Legionie Wschodnim, a następnie został wcielony do armii austriackiej. Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - problematyka

    Główny bohater powieści przez pierwszą część książki obserwuje jak w wyniku wojny rozpada się jego dotychczasowy świat.  Przemiany jakie zachodzą w tej przestrzeni są ukazane w sposób dość groteskowy. Piotr Niewiadomski jest bowiem analfabetą i nie całkiem rozumie zależności dziejowe,... Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - bohaterowie

    Głównym bohaterem powieści jest prosty mężczyzna Piotr Niewiadomski, który wraz z braćmi żyje w małej węgierskiej wiosce. Sam pracuje na stacji kolejowej Topory-Czernielica i na tym skupia się całe jego życie. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =