Józef Wittlin, Sól ziemi - opracowanie

Geneza

Sól ziemi jest częścią trylogii pt. Powieść o cierpliwym piechurze, ale jako jedyna została opublikowana. Do napisania powieści skłoniły Wittlina zapewne wypadki z własnej młodości: po przerwanych studiach wziął udział w walkach w Legionie Wschodnim, a następnie został wcielony do armii austriackiej. Pisarz pracował nad książką ok. 10 lat, ostatecznie ukazała się w 1935 roku.

Znaczenie tytułu

Solą ziemi ma być główny bohater powieści. Sól jako minerał posiada zdolność konserwowania i utrzymywania spożywczych wartości produktów. Eliminuje natomiast to co nie wartościowe i psujące. Te symbolikę można odnieść do systemu wartości, który reprezentuje Piotr Niewiadomski. Jego postawa ma być tym, co chroni najważniejsze wartości broniące ojczyzny. Dzięki Piotrowi możliwe jest zachowanie najważniejszej zasady życia we wspólnocie, pamięci o zobowiązaniach międzyludzkich.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia powieści obejmują głównie miejscowości Topory i Czarnelica na Węgrzech. Jest to czas panowania cesarza Austrii Franciszka Józefa, a historycznie okres wojny Austro-Węgier z Moskalami, a dokładnie w 1914 roku.

Przesłanie

Utwór Wittlina to typowa opowieść dotycząca wojny o charakterze pacyfistycznym. Historia Niewiadomskiego opowiada o wojennych losach Europy, ale także o upadku cywilizacji Zachodu i końcu Europy doby wieku XIX.  W pewnym sensie Wittlin chciał ukazać, że to co wydaje się nam wiecznie trwałe i niezniszczalne, może przestać istnieć z dnia na dzień.

Polecamy również:

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - streszczenie, plan

    Głównym bohaterem powieści jest Piotr Niewiadomski, pracownik kolei. Jego bracia są skromnymi, prostymi ludźmi również parający się ciężką pracą. Na początku odnajdujemy opis życia Piotra z Magdą, kobietą, której w zasadzie bohater nie kocha. Z krótkiej genealogii dowiadujemy się, że... Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - problematyka

    Główny bohater powieści przez pierwszą część książki obserwuje jak w wyniku wojny rozpada się jego dotychczasowy świat.  Przemiany jakie zachodzą w tej przestrzeni są ukazane w sposób dość groteskowy. Piotr Niewiadomski jest bowiem analfabetą i nie całkiem rozumie zależności dziejowe,... Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - bohaterowie

    Głównym bohaterem powieści jest prosty mężczyzna Piotr Niewiadomski, który wraz z braćmi żyje w małej węgierskiej wiosce. Sam pracuje na stacji kolejowej Topory-Czernielica i na tym skupia się całe jego życie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27
Bardzo pomocny
• 2022-09-29 09:23:04
git
• 2022-09-27 14:46:23
Ok
• 2022-09-27 12:59:27