Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Wittlin, Sól ziemi - bohaterowie

Ostatnio komentowane
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
aha ok nie o to mi chodziło w wyszukiwarce XDDD
kreatywna nazwa • 2019-11-12 14:39:41
ok
m • 2019-11-12 13:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Głównym bohaterem powieści jest prosty mężczyzna Piotr Niewiadomski, który wraz z braćmi żyje w małej węgierskiej wiosce. Sam pracuje na stacji kolejowej Topory-Czernielica i na tym skupia się całe jego życie. Spotyka się z sierotą Magdą. Traktuje ją raczej przedmiotowo – sypia z nią, ale nie żywi do niej żadnego uczucia. Jedyna i największą miłością bohatera jest pies Bas. Piotr stanowi tytułową sól ziemi, czyli zabezpieczenie wartości służących wspólnocie ludzi i narodu.

Rodzice Piotra zostają jedynie wspomniani – jego matka pochodziła z huculszczyny, zaś ojciec był Polakiem. Matka wielokrotnie bywała w ciąży, jednak dzieci umierały zaraz po narodzinach.

W powieści występuje szereg bohaterów epizodycznych, którzy pojawiają się w różnych momentach życia Piotra – Jan Durek, który przynosi mu papiery wzywające do poboru do wojska; Tadzio, syn naczelnika stacji, przy której pracował Niewiadomski; żołnierze towarzyszący mu podczas służby.

Ważną postacią zdaje się być wojskowy, który ich szkoli – Bachmantiuk, który utrzymuje w oddziale surową musztrę i nie ma litości dla swoich młodych podwładnych. W wyniku jego nieugiętości żołnierze umierają. Jego życie wypełniało wojsko i żołnierski regulamin, na punkcie którego miał obsesję, jednocześnie nienawidząc żołnierzy. Sam nigdy nie służył na froncie.

Polecamy również:

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - streszczenie, plan

    Głównym bohaterem powieści jest Piotr Niewiadomski, pracownik kolei. Jego bracia są skromnymi, prostymi ludźmi również parający się ciężką pracą. Na początku odnajdujemy opis życia Piotra z Magdą, kobietą, której w zasadzie bohater nie kocha. Z krótkiej genealogii dowiadujemy się, że... Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - opracowanie

    Sól ziemi jest częścią trylogii pt. Powieść o cierpliwym piechurze, ale jako jedyna została opublikowana. Do napisania powieści skłoniły Wittlina zapewne wypadki z własnej młodości: po przerwanych studiach wziął udział w walkach w Legionie Wschodnim, a następnie został wcielony do armii austriackiej. Więcej »

  • Józef Wittlin, Sól ziemi - problematyka

    Główny bohater powieści przez pierwszą część książki obserwuje jak w wyniku wojny rozpada się jego dotychczasowy świat.  Przemiany jakie zachodzą w tej przestrzeni są ukazane w sposób dość groteskowy. Piotr Niewiadomski jest bowiem analfabetą i nie całkiem rozumie zależności dziejowe,... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =