Sklepy cynamonowe jako proza poetycka - strona 2

cynamonowych” animizacje i antropomorfizacje (np. „powietrze dyszy wiosną”). Ponadto Schulz konstruuje niezwykłe obrazy poetyckie, np. ludzi zbierających mokre od śniegu gwiazdy.

Funkcja poetyckości

Bogactwo zastosowanych tropów i figur stylistycznych buduje wizję świata kolorowego, baśniowego i oddziałującego na wyobraźnię. To świat przypominający utracony raj dzieciństwa, w którym każde zwyczajne wydarzenie jawi się jako coś niezwykłego. Powracająca z targu służąca Adela staje się zatem Pomoną, starożytną boginią urodzaju, zaś ojciec zwalczający plagę karakonów urasta do rangi herosa toczącego bój w obronie świata. Poetyckość języka Schulza służy zatem swoistemu odrealnieniu, współtworzy nadrealistyczną wizję rzeczywistości. Narracja ta ma odwoływać się do ludzkich emocji i głębokich pokładów ludzkiej psychiki.

Poetyckość staje się tu narzędziem docierania do najskrytszych sensów egzystencji człowieka. Otwiera ona przestrzeń mitologicznych i archetypicznych symboli. Zabieg ten sytuuje ludzkie istnienie na mapie kultury, odwołuje się do sensów pierwotnych. Świat objawia tu swoją tajemniczą naturę, jest bowiem oglądany oczami naiwnego, a jednocześnie zdziwionego dziecka. Schulz jest zatem wizjonerem zapraszającym czytelnika do rzeczywistości pełnej magii, marzenia i wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe.

Polecamy również:

 • Sklepy cynamonowe – plan wydarzeń

  1. Popołudniowy spacer Józefa z matką.2. Józef i jego matka odwiedzają ciotkę Agatę3. Józef podsłuchuje rozmowy chorego ojca z Bogiem. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Twórczość prowincjonalnego nauczyciela z Drohobycza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.  Utwory Brunona Schulza nie są bowiem łatwe do sklasyfikowania; wątek fabularny schodzi bardzo często na dalszy plan, na rzecz poetyckiej linii narracyjnej. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - problematyka

  „Sklepy cynamonowe” stanowią symbol artystycznej drogi do niezwykłości, ciągłego przekraczania skonwencjonalizowanych barier społecznych, ogniskowanych w prowincjonalnym miasteczku. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - bohaterowie

  Bohaterowie zbioru opowiadań Schulza zostali podzieleni podług płci. Gloryfikowana męskość została zmitologizowana, kobiecość określona zaś poprzez zwyczajność, materialność oraz destrukcyjny erotyzm. Więcej »

 • Narracja w Sklepach cynamonowych

  Narracja w „Sklepach cynamonowych” to iście awangardowa mieszanka z jednej strony czystego, niemal namacalnego realizmu, intelektualizmu i naukowości, z drugiej natomiast stylu maksymalnie zmetaforyzowanego i surrealistycznego. Mamy tu zatem do czynienia ze zjawiskiem łączącym narracyjność... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55