Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rzeźba rokokowa i rzemiosło artystyczne - cechy, przykłady dzieł i przedstawiciele

Charakterystyczne dla rokoka tendencje estetyczne w rzeźbie pojawiały się stosunkowo późno i nigdy całkowicie nie wyparły klasycyzmu. We Francji, kolebce nowego nurtu, rzeźbę rokokową datuje się dopiero na lata 60. XVII wieku.

Guillaume Coustou, Maria Leszczyńska jako Junona
Guillaume Coustou, Maria Leszczyńska jako Junona (1731)

Rzeźba rokokowa to przede wszystkim małe formy – dzieła wykonane w kamieniu, drewnie i z porcelany. Służyły one głównie wystrojowi wnętrz i ogrodów. Ze względu na swoją frywolność i zamiłowanie do erotycznej tematyki niewiele jest przykładów rokokowych rzeźb sakralnych. Na twórców tego okresu duży wpływ wywarł dorobek Berniniego, zachwycano się dynamizmem jego prac i silną ekspresją. Jednym z twórców hołdujących rokokowej estetyce był Guillaume Coustou, autor m.in. posągu Junony, będącej w rzeczywistości podobizną Marii Leszczyńskiej.

Edme Bouchardon, uczeń Coustou, tworzył głównie w stylu klasycystycznym, choć w niektórych pracach można doszukać się wpływów rokoka („Amor wycinający łuk z maczugi Herkulesa”). Także Jean-Baptiste Pigalle zwrócił się w stronę klasycyzmu, ale w jego wczesnych pracach dominuje rokoko („Wenus”, „Merkury”, popiersie madame de Pompadour).

Wiele niewielkich form stworzył Etienne Maurice Falconet, autor zarówno marmurowych grup rzeźbiarskich,

Zobacz również

 • Architektura rokokowa - cechy, przykłady i przedstawiciele

  Architektura rokokowa w pierwszym stadium swojego rozwoju zdominowała wnętrza budynków. Budowle wznoszono nadal w stylu klasycystycznym lub późnobarokowym, jednak wnętrza dekorowano z rokokową subtelnością. Pompatyczność, demonstracyjny przepych zastąpiło wyrafinowanie, dążenie do kameralności i przytulności. Ściany dz...

  Więcej
 • Malarstwo rokokowe - cechy, przykłady dzieł i przedstawiciele

  Styl rokokowy w malarstwie przejawiał się zarówno w formie, jak i w treści dzieł. Stosowano na ogół jasną kolorystykę, lubowano się w falistych liniach i bogatej ornamentyce. Wybierano najchętniej tematy lekkie i finezyjne.

  Więcej

Losowe zadania

 • Ile wynosi % z pewnej liczby?

  W pewnej szkole tanecznej jest 450 uczniów. 40% z nich stanowią chłopcy. Ile jest tam uczennic?

  0 Odpowiedz Więcej
 • W którym roztworze ulegnie zmianie pH?

  Zapoznaj się ze poniższym schematem doświadczenia, a następnie wykorzystując swoją wiedzę na temat układów buforowych odpowiedz na pytanie: w której probówce stężenie jonów H+ praktycznie nie ulegnie zmianie?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Stylizacja biblijna

  Uzupełni luki w podanych frazeologizmach biblijnych i mitologicznych:   1. Trąby _______ 2. Z pustego i _______ nie naleje 3. ________ gordyjski 4. Sól _______ 5. Między _______ a Charybdą

  0 Odpowiedz Więcej
 • Naszkicuj wykres zależności szybkości reakcji w funkcji czasu

  W zamkniętym reaktorze o objętości 1 dm3 prowadzono reakcję syntezy amoniaku ze stechiometrycznych ilości wodoru i azotu. Podczas prowadzenia procesu utrzymywano temperaturę 670 K, jednocześnie mierząc zmiany stężenia reagentów i produktu w czasie trwania reakcji oraz po jej zakończeniu. Zapisz równania reakcji przebiegaj...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Miareczkowanie wodorotlenku wapnia

  Miareczkowanie jest ilościową metodą analityczną polegającą na kontrolowanym dodawaniu roztworu mianowanego (titranta) do roztworu o nieznanym stężeniu badanej substancji. Titrant reaguje stechiometrycznie z badaną substancją i na tej podstawie wyznacza się ilość zawartej substancji w roztworze. Analizę miareczkową prowadzi się do o...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28