Czegoż płaczesz? staremu mówił czyżyk młody,
Masz teraz lepsze w klatce, niż w polu wygody;
Tyś w niej zrodzon, rzekł stary, przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce, i dla tego płaczę.
Ptaszki w klatce - treść wiersza
Polecamy również:
-
Ignacy Krasicki Wstęp do bajek - interpretacja, analiza i morał
„Wstęp do bajek” to pierwszy utwór ze zbioru pt.: „Bajki i przypowieści” Ignacego Krasickiego. Ten krótki, bo zaledwie dziesięciowersowy, wiersz stanowi wprowadzenie i zapowiedź poruszanej tematyki. Pozwala czytelnikowi domyślać się charakteru całego zbioru. Więcej »
-
Ignacy Krasicki Szczur i kot - interpretacja, analiza i morał
„Szczur i kot” to jedna z epigramatycznych bajek Krasickiego. Utwór liczy tylko cztery wersy i napisany jest trzynastozgłoskowcem. Podobnie jak w większości bajek, ma on parzysty układ rymów, rymy są żeńskie i dokładne. Więcej »
-
Ignacy Krasicki Kruk i lis - interpretacja, analiza i morał
„Kruk i lis” to jedna z najpopularniejszych bajek Krasickiego. Poeta posłużył się tu antycznym pierwowzorem, adaptując jeden z utworów Ezopa. Inaczej niż większość bajek, ta rozpoczyna się od morału, a dopiero w następnej kolejności opowiada historię obrazującą ten morał. Pierwsze wersy wnoszą... Więcej »
-
Ignacy Krasicki Jagnię i wilcy - interpretacja, analiza i morał
„Jagnię i wilcy” to przykład bajki epigramatycznej, bardzo zwięzłej. W czterech wersach poeta zdołał opowiedzieć krótkie zdarzenie, zawrzeć dialog i morał. Pierwszy wers – „Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie” – to sentencja stanowiąca morał całego utworu. Jest... Więcej »
-
Ignacy Krasicki Lew i zwierzęta - interpretacja, analiza i morał
„Lew i zwierzęta” to utwór napisany trzynastozgłoskowcem, składający się z dwunastu wersów o rymach dokładnych, parzystych, żeńskich. W pierwszym wersie poeta zarysował sytuację – dowiadujemy się, że ma miejsce zebranie zwierząt u lwa, co nasuwa skojarzenie z zebraniem się dworzan u... Więcej »