Psalm 69 – analiza i interpretacja

Utwór ma charakter wyraźnie lamentacyjny. Uciśniony człowiek zwraca się do Boga z prośbą o ułaskawienie. Wyraża przy tym swoje uniżenie i fakt, że zdaje sobie sprawę ze swojej małości.

Wybaw mnie, Boże,

bo woda mi sięga po szyję.

Ugrzązłem w mule topieli

i nie mam nigdzie oparcia,

trafiłem na wodną głębinę

i nurt wody mnie porywa.

Autor wykorzystuje metaforę wody, w której grzeszny człowiek topi się, szukając oparcia i ratunku w modlitwie. Gdy pomoc ze strony Boga nie nadchodzi, topielec zaczyna tracić nadzieję sądząc, że został odrzucony przez swojego Pana:

Zmęczyłem się krzykiem

i ochrypło mi gardło, osłabły moje oczy,

gdy czekam na Boga mojego.

Mówiący w utworze czuje się poniewierany przez swoich współbraci, nie może znaleźć wsparcia na ziemi. Dzieje się tak ponieważ jego bliscy nie podzielają troski o świątynię Boga i wiary w Jego moc:

Dla braci moich stałem się obcym

i cudzoziemcem dla synów mej matki.

Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera

i spadły na nie obelgi uwłaczających Tobie.

Narrator przejmował się przestrzeganiem postów, za co spotykały go zniewagi, a gdy postanowił wybrać skromny, wręcz ubogi i ascetyczny styl życia – został wystawiony na pośmiewisko społeczeństwa. Człowiek prosi Boga o wybawienie z tego ziemskiego ucisku, który przyrównuje do otchłani, porywistego, niebezpiecznego nurtu rzeki.

Godna podziwu jest wytrwałość, z jaką modlący się wyraża Bożą chwałę, a jednocześnie swoją marność i słabość, okazując Panu całkowite poddaństwo.

Co zaskakujące, w ostatecznym rozrachunku narrator traktuje swoje ziemskie prześladowanie jako czas łaski. Widzi w nim sens, cierpienie, którego musi doświadczyć, by zostać całkowicie oczyszczonym z grzechu i móc oglądać boskie oblicze. To dlatego lamentacja płynnie zmienia się w pieśń pochwalną i dziękczynną, wielbiącą imię Boga.

Polecamy również:

  • Psalm 69 - treść psalmu

    Lamentacja   Wybaw mnie, Boże,  bo woda mi sięga po szyję.  Ugrzązłem w mule topieli  i nie mam nigdzie oparcia,  trafiłem na wodną głębinę  i nurt wody mnie porywa.  Zmęczyłem się krzykiem  i ochrypło mi gardło, osłabły moje oczy, gdy czekam na Boga... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53