Psalm 127 – analiza i interpretacja

Głównym przesłaniem utworu jest przekonanie mówiącego o tym, że wszelka pomyślność na świecie ma swoje źródło w Panu Bogu i że człowiek nie może nic trwałego zbudować sam, ale jedynie przy współpracy z Nim:

Jeśli Pan nie zbuduje domu,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.

Psalmista przedstawia tutaj Boga jako strażnika miasta,  a samo miasto jako Jego Kościół (oblężony przez wrogów, podobnie zresztą jak każda ziemska dusza). Dlatego też nawołuje odbiorców do wiecznego czuwania, ponieważ nie znają dnia i godziny, w której nadejdzie niebezpieczeństwo.

Jeśli Bóg podejmie postanowienie budowy domu czy świątyni, żaden człowiek nie może zniweczyć tego zamiaru. Ma dwa wyjścia: albo zrozumie postepowanie Boga i wejdzie do jego kościoła by oddawać mu cześć i chwałę, albo zginie. W relację z Bogiem należy wchodzić bardzo świadomie, by wraz z nim budować trwałe fundamenty świata. Ci, którzy robią to niedokładnie, kładą swoje kamienie z dala od Bożej budowy, a wszystko co uda im się postawić, nie ma racji bytu. Zostaje zniweczone. Jest to przestroga, aby uważać żeby nie skusić się na samodzielną budowę, która i tak zostanie obrócona w pył:

Daremne to dla was
wstawać przed świtem,
wysiadywać do późna,
dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko;
tyleż daje On i we śnie tym, których miłuje.

Ziemska dusza nie jest jednak w stanie samodzielnie obronić się przez niebezpieczeństwami. Jedynym, bezpiecznym dla niej schronieniem jest Boża obecność. Tylko wtedy miasto (Kościół  jako wspólnota wiernych) jest skutecznie strzeżone. Musimy trwać jak najbliżej Pana i zgłębiać jego świętość. Człowiek jest pełen niepokoju, a on z kolei jest przeciwnikiem jakiejkolwiek trwałej budowy. Boża łaska i miłosierdzie przynoszą ukojenie tego lęku.

Szczęśliwy mąż,
który napełnił
nimi swój kołczan.
Nie zawstydzi się, gdy będzie rozprawiał
z nieprzyjaciółmi w bramie.

Pan Bóg nie wskazuje nam jednoznacznej drogi, którą powinniśmy podążać do zbawienia, ale pozwala nam spokojnie trzymać się Jego ręki i w pełnym zaufaniu podążać za Nim.

Polecamy również:

  • Psalm 127 - treść psalmu

    Zaufanie do Opatrzności   Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43