Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Psalm 127 – analiza i interpretacja

Głównym przesłaniem utworu jest przekonanie mówiącego o tym, że wszelka pomyślność na świecie ma swoje źródło w Panu Bogu i że człowiek nie może nic trwałego zbudować sam, ale jedynie przy współpracy z Nim:

Jeśli Pan nie zbuduje domu,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.

Psalmista przedstawia tutaj Boga jako strażnika miasta,  a samo miasto jako Jego Kościół (oblężony przez wrogów, podobnie zresztą jak każda ziemska dusza). Dlatego też nawołuje odbiorców do wiecznego czuwania, ponieważ nie znają dnia i godziny, w której nadejdzie niebezpieczeństwo.

Jeśli Bóg podejmie postanowienie budowy domu czy świątyni, żaden człowiek nie może zniweczyć tego zamiaru. Ma dwa wyjścia: albo zrozumie postepowanie Boga i wejdzie do jego kościoła by oddawać mu cześć i chwałę, albo zginie. W relację z Bogiem należy wchodzić bardzo świadomie, by wraz z nim budować trwałe fundamenty świata. Ci, którzy robią to niedokładnie, kładą swoje kamienie z dala od Bożej budowy, a wszystko co uda im się postawić, nie ma racji bytu. Zostaje zniweczone. Jest to przestroga, aby uważać żeby nie skusić się na samodzielną budowę, która i tak zostanie obrócona

Zobacz również

  • Psalm 127 - treść psalmu

    Zaufanie do Opatrzności   Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28