Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - problematyka

Ostatnio komentowane
moja teściowa miała raka ( może ma) ...... pozbyła się go na 10 lat ..... i wrócił ...
Gosss • 2018-10-20 09:41:13
Bardzo mi przypadła do gustu Kinga Strzelczyk. Ma fajną muzą i dobrze się zapowiada ht...
olcia • 2018-10-20 07:37:17
Michał pali papierosy za szkołą.
Kuba • 2018-10-19 10:22:06
dziena
fff • 2018-10-18 18:43:37
slabe bo nic nie rozumiem
kassc • 2018-10-18 17:40:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kazimierz Moczarski próbuje zgłębić ludzką psychikę i odkryć źródła „ukrytych sił” historii, zrozumieć przyczyny ludzkiego postępowania i jego wpływ na dzieje ludzkości. Ma świadomość, że tacy ludzie jak Stroop zadecydowali o obliczu epoki. To oni zbudowali potęgę Hitlera i wprowadzili w czyn jego zbrodnicze idee. Dlatego mimo całej niechęci, jaką żywi do Stroopa, słucha go z uwagą i próbuje pojąć motywy jego postępowania.

Autor, który odcina się od marksizmu, przyjmuje założenie, że byt określa świadomość. Opierając się na przekonaniu, że ludzkie postawy, opinie, poglądy polityczne są determinowane społecznie, szuka mechanizmów, które stały u podłoża nazizmu.

Moczarski powstrzymuje się od ocen i komentarzy, zgłębia fakty i domaga się szczegółów. Stroop jest tu przykładem typowego hitlerowca. Autor stara się nie ingerować w jego wspomnienia – choć czasem prostuje relacje mężczyzny, na ogół przyjmuje jednak rolę biernego powiernika. Na podstawie zwierzeń Stroopa stara się zrozumieć, co spowodowało, że został on hitlerowcem, dopuścił się tylu zbrodni i nie czuje wyrzutów sumienia. Moczarski zadaje sobie pytanie:

Jaki mechanizm historyczny, psychologiczny, socjologiczny doprowadził

Polecamy również:

  • Rozmowy z katem - plan wydarzeń

    1. Osadzenie w celi Moczarskiego, Stroopa i Schielkego 2. Przymusowa znajomość 3. Zwierzenia esesmana Więcej »

  • Rozmowy z katem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Kazimierz Moczarski był żołnierzem AK, odbywający karę więzienia za domniemane szpiegostwo. Dziewięć miesięcy musi spędzić on w jednej celi ze zbrodniarzem wojennym Jurgenem Stroopem. Choć jest to dla niego torturą, postanawia wykorzystać okazję do zrozumienia mechanizmów, jakie rządzą bezwzględnymi nazistami Więcej »

  • Jurgen Stroop - charakterystyka

    Był bezwzględnym mordercą w szeregach SS. Moczarski przytoczył opowieść o jego życiu, nie ukrywając żadnego z popełnionych okrucieństw, jednak da się na przykładzie Stroopa zaobserwować również inne tendencje poza faktem, że był on brutalnym hitlerowskim zbrodniarzem. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =