Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jurgen Stroop - charakterystyka

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Jurgen Stroop
Jurgen Stroop przed polskim sądem (1951)

Był bezwzględnym mordercą w szeregach SS. Moczarski przytoczył opowieść o jego życiu, nie ukrywając żadnego z popełnionych okrucieństw, jednak da się na przykładzie Stroopa zaobserwować również inne tendencje poza oczywistym faktem, że był on brutalnym hitlerowskim zbrodniarzem.

Stroop nie wyniósł z domu dobrego wychowania, rodzice nie nauczyli go wrażliwości na świat i szacunku do ludzi, wpoili jedynie żelazne zasady oraz dyscyplinę. Stroop w dzieciństwie nie był lubiany, niczym nie imponował rówieśnikom, dlatego był łasy na jakiekolwiek pochwały i sukcesy.

Większość akcji, jakie prowadził, skierowana była przeciwko bezbronnym ludziom, co gwarantowało ich powodzenie. Stroop wzrastał w ideologii nazistowskiej, w fascynacji wojskiem i władzą. Jednocześnie nie miał okazji poznać innego światopoglądu, innego sposobu życia. To, co znał, stało się dla niego jedyną właściwą drogą.

Na szkoleniach partii zostawał poddany czemuś, co można nazwać praniem mózgu. Ślepo przyjmował formułki dotyczące partyjnej ideologii, choć niewiele z nich rozumiał, a brak wykształcenia uniemożliwiał mu ich weryfikację. Po tego rodzaju „tresurze” przez partię Stroop staje się oficerem idealnym: pozbawionym skrupułów,

Polecamy również:

  • Rozmowy z katem - plan wydarzeń

    1. Osadzenie w celi Moczarskiego, Stroopa i Schielkego 2. Przymusowa znajomość 3. Zwierzenia esesmana Więcej »

  • Rozmowy z katem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Kazimierz Moczarski był żołnierzem AK, odbywający karę więzienia za domniemane szpiegostwo. Dziewięć miesięcy musi spędzić on w jednej celi ze zbrodniarzem wojennym Jurgenem Stroopem. Choć jest to dla niego torturą, postanawia wykorzystać okazję do zrozumienia mechanizmów, jakie rządzą bezwzględnymi nazistami Więcej »

  • Rozmowy z katem - problematyka

    Kazimierz Moczarski próbuje zgłębić ludzką psychikę i odkryć źródła „ukrytych sił” historii, zrozumieć przyczyny ludzkiego postępowania i jego wpływ na dzieje ludzkości. Ma świadomość, że tacy ludzie jak Stroop zadecydowali o obliczu epoki. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =