Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Rozmowy z katem” - geneza

Kazimierz Moczarski był żołnierzem AK, odbywający karę więzienia za domniemane szpiegostwo. Dziewięć miesięcy musi spędzić on w jednej celi ze zbrodniarzem wojennym Jurgenem Stroopem. Choć jest to dla niego torturą, postanawia wykorzystać okazję do zrozumienia mechanizmów, jakie rządzą bezwzględnymi nazistami, zbadać „(...) jak mechanizm historyczny, psychologiczny, socjologiczny doprowadził część Niemców do uformowania się w zespół ludobójców (…)”.

Moczarski zapisuje relację esesmana, starając się zachować bezstronność, lecz kilkakrotnie traci panowanie nad sobą wzburzony opowieścią hitlerowca. Spiera się z nim o kwestię żydowską, ale wkrótce dostrzega, że nie ma to sensu, gdyż Stroop przesiąknął do szpiku kości nieludzką ideologią. Kazimierz Moczarski budzi podziw czytelników, stara się zachować obiektywizm i spokój, mimo że rozmawia z prześladowcą swojego narodu.

Pierwszy fragment „Rozmów z Katem”, bo tak autor zatytułował zapis rozmów z Niemcem, opublikowano w „Polityce” w 1968 roku. Później fragmenty prezentowano w „Odrze” w latach 1972-1974. Wersja książkowa nie mogła ukazać się ze względu na cenzurę. Tekst w całości ukazał się w 1979 roku w piśmie

Polecamy również:

  • Rozmowy z katem - plan wydarzeń

    1. Osadzenie w celi Moczarskiego, Stroopa i Schielkego 2. Przymusowa znajomość 3. Zwierzenia esesmana Więcej »

  • Jurgen Stroop - charakterystyka

    Był bezwzględnym mordercą w szeregach SS. Moczarski przytoczył opowieść o jego życiu, nie ukrywając żadnego z popełnionych okrucieństw, jednak da się na przykładzie Stroopa zaobserwować również inne tendencje poza faktem, że był on brutalnym hitlerowskim zbrodniarzem. Więcej »

  • Rozmowy z katem - problematyka

    Kazimierz Moczarski próbuje zgłębić ludzką psychikę i odkryć źródła „ukrytych sił” historii, zrozumieć przyczyny ludzkiego postępowania i jego wpływ na dzieje ludzkości. Ma świadomość, że tacy ludzie jak Stroop zadecydowali o obliczu epoki. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =