Pozłacana rybka - streszczenie

Jest sierpień, wakacje dobiegają końca. Czternastoletnia Alicja spędza lato na wsi u dziadków. Czas upływa jej na spacerach w towarzystwie krowy, Panny Fryzuni oraz fotografowaniu przyrody. Aktualnie „poluje” na jaszczurkę zwinkę. Przed laty dziadek ofiarował jej swojego nikona, rozbudzając we wnuczce fotograficzną pasję. Z roku na rok jej zdjęcia (które zresztą sama wywołuje) są coraz lepsze.

Alicja tak bardzo ukochała dom dziadków, że najchętniej zamieszkałaby z nimi w Kruszynie na stałe. Tam czuje się bezpieczna i kochana. Tam rozmyśla o swoim życiu – o tym co było i co ma dopiero nadejść. Wspomina trudne chwile związane z rozwodem rodziców. Rozstali się przed sześciu laty dla, jak twierdzili, dobra swojego dziecka. Utrzymywali jednak przyjacielskie relacje, Alicja liczyła więc na to, że do siebie wrócą, a ona odzyska prawdziwą rodzinę. Straciła złudzenia, gdy któregoś dnia ojciec odwiedził ją z nową towarzyszką – Klaudią, kobietą niezwykle atrakcyjną, reżyserką filmów dokumentalnych. Dziewczyna nie polubiła sympatii ojca, przy każdej okazji okazywała jej swoją niechęć, tęskniąc coraz bardziej za czasami, gdy rodzice byli sobie naprawdę bliscy.

Wraca także pamięcią do dnia, kiedy dowiedziała się, że będzie miała brata. Była akurat z tatą i Klaudią w centrum handlowym, gdzie otrzymała od nich urodzinowy upominek – wisiorek z jaszczurką. Wiadomość o rodzeństwie przyjęła z ogromnym niezadowoleniem, które jednak stopniało, gdy ujrzała nowo narodzonego Franciszka. Malec był do niej niezwykle podobny.

Alicja tęskni za swoimi przyjaciółmi. Wspomina koleżankę ze szkolnej ławy – Sarę, która pozostała w mieście, gdzie zarabia, sprzedając warzywa na bazarze. Pomaga w ten sposób finansowo rodzicom. Zarobek lipcowy oddaje mamie, ale sierpniowy pozostawia dla siebie. Alicja wraca pamięcią do wakacyjnych chwil, które niegdyś w Kruszynie spędzała z przyjaciółką. Wspólnie odkrywały uroki wsi, penetrując najbardziej tajemnicze jej zakątki.

Dziewczyna wyczekuje też spotkania z Robertem, towarzyszem dziecięcych zabaw. Chłopiec to stały bywalec w domu dziadków, którym od dawna pomaga w pracach gospodarczych. Wieloletnia przyjaźń zaczęła niepostrzeżenie przeradzać się w głębsze uczucie, z czego Alicja zdała sobie sprawę w czasie ostatniego festynu na pożegnanie lata, słuchając skrzypcowego koncertu Roberta.

Gdy babcia informuje ją o powrocie chłopca z Niemiec, Alicja próbuje ukryć radość. W czasie wizyty u dziadków Robert opowiada o swojej pracy na plantacji ogórków oraz o koncercie, jaki za namową niemieckiego pracodawcy dał podczas Das Fest w Karlsruhe. Pozyskane fundusze ma zamiar przeznaczyć na zakup nowych skrzypiec, planuje bowiem rozpocząć naukę w liceum muzycznym. Ofiaruje też uszczęśliwionej Alicji śliczną bransoletkę z kameleonem.

W czasie wspólnie spędzonych chwil młodzi rozmawiają o swoich marzeniach. Robert pragnie, by ojciec, który po śmierci mamy zaczął pić, zerwał z nałogiem. Alicja zwierza się, że bardzo chciałaby mieszkać u dziadków. Ma dla swojego przyjaciela prezent – biografię Vivaldiego. Gdy wracają ze spaceru, spotykają pijanego ojca Roberta. Chłopiec musi pożegnać dziewczynę, by zająć się tatą.

Nadchodzi dzień wyjazdu z Kruszyny. Alicja żegna się z dziadkami, Panną Fryzunią i z Robertem. Gorycz pożegnania z chłopcem osładza nieco zapowiedź wrześniowego spotkania w mieście, do którego Robert wybiera się po nowe skrzypce. Alicja wraca pociągiem, ponieważ, mimo wcześniejszych ustaleń, ojciec nie może po nią przyjechać.

Na dworcu wita ją mama, która niedawno wróciła ze Szwecji. Towarzyszy jej przyjaciel rodziny – inżynier zwany

Polecamy również:

 • Pozłacana rybka - bohaterowie

  Bohaterowie Alicja ma czternaście lat. Od sześciu lat, czyli od rozwodu rodziców, mieszka z mamą. Czuje się zaniedbywana przez matkę, którą pochłania praca. Regularnie spotyka się z ojcem, ale nie akceptuje jego nowego związku. Mimo upływu lat nie może pogodzić się z rozstaniem rodziców.... Więcej »

 • Pozłacana rybka, pamiętnik Alicji - streszczenie

  Alicja prowadzi pamiętnik. Przemyślenia zapisywane w pliku „Listy do samej siebie” są okazją do analizy doświadczeń, wyrażania emocji, formułowania potrzeb i oczekiwań. Stanowią też komentarz do bieżących zdarzeń. Więcej »

 • Pozłacana rybka - plan wydarzeń

  1. Wakacje u dziadków w Kruszynie. 2. Wspomnienia dotyczące rozwodu rodziców. 3. Tęsknota za przyjaciółmi – Robertem i Sarą. Więcej »

 • Pozłacana rybka - opracowanie

  Czas i miejsce akcji Akcja powieści toczy się współcześnie – w utworze mowa o osiągnięciach Adama Małysza oraz o zespole braci Cugowskich. Rozpoczyna się końcem sierpnia, gdy dobiegają końca wakacje, kończy w listopadzie pogrzebem Fryderyka. Akcja ostatniego rozdziału toczy się natomiast rok po... Więcej »

 • Pozłacana rybka - problematyka

  „Pozłacana rybka” to powieść o dorastaniu, o życiu nastolatka, które najeżone jest wieloma trudnościami. W labiryncie nie do końca zrozumianych emocji, pierwszych miłości, kłótni z rodzicami, szkolnych obowiązków bardzo łatwo zabłądzić. To chwila spędzona na pograniczu dorosłości i... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 1 =
ja
2023-05-07 15:30:40
spk dzieki
V3rq
2022-06-01 16:04:16
Fajne
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44