Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pozłacana rybka, pamiętnik Alicji - streszczenie

Alicja prowadzi pamiętnik. Przemyślenia zapisywane w pliku „Listy do samej siebie” są okazją do analizy doświadczeń, wyrażania emocji, formułowania potrzeb i oczekiwań. Stanowią też komentarz do bieżących zdarzeń.

List pierwszy to wspomnienia dotyczące rozwodu. Alicja tęskni za czasami, gdy miała pełną rodzinę. Ma żal do rodziców, że pozbawili ją poczucia bezpieczeństwa.

Kolejny list adresuje do Roberta. Nie może pogodzić się z chorobą brata. Ma żal do rodziców, że zwlekali z informacją o stanie Fryderyka. Wyrzuca sobie, że tak dobrze bawiła się w towarzystwie chłopca dokładnie wtedy, gdy jej braciszek cierpiał.

W trzecim liście Alicja analizuje reakcje rodziców na chorobę brata. Zdaje sobie sprawę z tego, że ojciec jest przerażony, a mama udaje, że nic się nie dzieje. Coraz cieplej wyraża się o Klaudii. Dostrzega, że są do siebie podobne – obie cechuje olbrzymia wrażliwość.

Czwarty list to wyraz rozczarowania matką, która tak gwałtowanie zareagowała na wieść o wizycie Roberta. Alicja rozumie, że ojciec przez lata musiał znosić wybuchy kobiety, która nie najlepiej radzi sobie z własnymi uczuciami.

W piątym liście Alicja analizuje swoje relacje z Sarą. Obawia się, że ich przyjaźń

Zobacz również

 • Pozłacana rybka - bohaterowie

  Bohaterowie Alicja ma czternaście lat. Od sześciu lat, czyli od rozwodu rodziców, mieszka z mamą. Czuje się zaniedbywana przez matkę, którą pochłania praca. Regularnie spotyka się z ojcem, ale nie akceptuje jego nowego związku. Mimo upływu lat nie może pogodzić się z rozstaniem rodziców. Jest bardzo samotna. ...

  Więcej
 • Pozłacana rybka - streszczenie

  Jest sierpień, wakacje dobiegają końca. Czternastoletnia Alicja spędza lato na wsi u dziadków. Czas upływa jej na spacerach w towarzystwie krowy, Panny Fryzuni oraz fotografowaniu przyrody. Aktualnie „poluje” na jaszczurkę zwinkę. Przed laty dziadek ofiarował jej swojego nikona, rozbudzając we wnuczce fotograficzną pasj...

  Więcej
 • Pozłacana rybka - plan wydarzeń

  1. Wakacje u dziadków w Kruszynie. 2. Wspomnienia dotyczące rozwodu rodziców. 3. Tęsknota za przyjaciółmi – Robertem i Sarą.

  Więcej
 • Pozłacana rybka - opracowanie

  Czas i miejsce akcji Akcja powieści toczy się współcześnie – w utworze mowa o osiągnięciach Adama Małysza oraz o zespole braci Cugowskich. Rozpoczyna się końcem sierpnia, gdy dobiegają końca wakacje, kończy w listopadzie pogrzebem Fryderyka. Akcja ostatniego rozdziału toczy się natomiast rok po śmierci chłopca – ...

  Więcej
 • Pozłacana rybka - problematyka

  „Pozłacana rybka” to powieść o dorastaniu, o życiu nastolatka, które najeżone jest wieloma trudnościami. W labiryncie nie do końca zrozumianych emocji, pierwszych miłości, kłótni z rodzicami, szkolnych obowiązków bardzo łatwo zabłądzić. To chwila spędzona na pograniczu dorosłości i dzieciństwa &nd...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28