Pozłacana rybka - opracowanie

Czas i miejsce akcji

Akcja powieści toczy się współcześnie – w utworze mowa o osiągnięciach Adama Małysza oraz o zespole braci Cugowskich. Rozpoczyna się końcem sierpnia, gdy dobiegają końca wakacje, kończy w listopadzie pogrzebem Fryderyka. Akcja ostatniego rozdziału toczy się natomiast rok po śmierci chłopca – bohaterowie uczestniczą w gali rozdania nagród dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Nazwa miasta, w którym mieszka Alicja, nie jest znana. Wiadomo za to, że wakacje spędza we wsi Kruszyna, gdzie mieszkają jej dziadkowie i Robert.

 

Wątki

1. Główny – dojrzewanie Alicji, przemiana bohaterki z „Bardzo Rozpieszczonej Jedynaczki” w troskliwą siostrę, wrażliwą przyjaciółkę i wyrozumiałą córkę.

2. Poboczne:

a. miłość Roberta i Alicji,

b. choroba Fryderyka,

c.  przyjaźń z Sarą.

 

Motywy

Motyw śmierci

Śmierć ukochanej osoby to zawsze bolesne doświadczenie, ale odejściu dziecka towarzyszą szczególnie dotkliwe poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Z takimi uczuciami borykają się bohaterowie „Pozłacanej rybki” – rodzice i siostra Fryderyka. Każde z nich próbuje zmierzyć się z chorobą chłopca i przygotować na najgorsze. Alicja kocha brata i towarzyszy mu do ostatnich dni życia. Nie unika tematu śmierci,

Polecamy również:

 • Pozłacana rybka - bohaterowie

  Bohaterowie Alicja ma czternaście lat. Od sześciu lat, czyli od rozwodu rodziców, mieszka z mamą. Czuje się zaniedbywana przez matkę, którą pochłania praca. Regularnie spotyka się z ojcem, ale nie akceptuje jego nowego związku. Mimo upływu lat nie może pogodzić się z rozstaniem rodziców.... Więcej »

 • Pozłacana rybka - streszczenie

  Jest sierpień, wakacje dobiegają końca. Czternastoletnia Alicja spędza lato na wsi u dziadków. Czas upływa jej na spacerach w towarzystwie krowy, Panny Fryzuni oraz fotografowaniu przyrody. Aktualnie „poluje” na jaszczurkę zwinkę. Przed laty dziadek ofiarował jej swojego nikona, rozbudzając we... Więcej »

 • Pozłacana rybka, pamiętnik Alicji - streszczenie

  Alicja prowadzi pamiętnik. Przemyślenia zapisywane w pliku „Listy do samej siebie” są okazją do analizy doświadczeń, wyrażania emocji, formułowania potrzeb i oczekiwań. Stanowią też komentarz do bieżących zdarzeń. Więcej »

 • Pozłacana rybka - plan wydarzeń

  1. Wakacje u dziadków w Kruszynie. 2. Wspomnienia dotyczące rozwodu rodziców. 3. Tęsknota za przyjaciółmi – Robertem i Sarą. Więcej »

 • Pozłacana rybka - problematyka

  „Pozłacana rybka” to powieść o dorastaniu, o życiu nastolatka, które najeżone jest wieloma trudnościami. W labiryncie nie do końca zrozumianych emocji, pierwszych miłości, kłótni z rodzicami, szkolnych obowiązków bardzo łatwo zabłądzić. To chwila spędzona na pograniczu dorosłości i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
rerekumkum
2021-04-13 15:47:38
Niby przydatne ale jednak nic nie wnosi do mojego życia xd
Ostatnio komentowane
7
7 • 2021-05-17 18:40:57
Mowa niezależna (Direct speech) i Mowa zależna (reported speech). Wprowadzacie ludzi w b...
OnahM • 2021-05-17 14:52:15
Nice
john paul II • 2021-05-17 13:04:19
średnio pomogło za dużo czytania
anonimus • 2021-05-17 12:07:41
Był bardzo przydatny
Niki • 2021-05-16 21:20:21