Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pozłacana rybka - bohaterowie

Alicja ma czternaście lat. Od sześciu lat, czyli od rozwodu rodziców, mieszka z mamą. Czuje się zaniedbywana przez matkę, którą pochłania praca. Regularnie spotyka się z ojcem, ale nie akceptuje jego nowego związku. Mimo upływu lat nie może pogodzić się z rozstaniem rodziców. Jest bardzo samotna. Emocjonalnie związana z bratem mocno przeżywa jego chorobę. W szpitalu odwiedza go niemal codziennie, jest gotowa zostać dawcą, byle ocalić jego kruche istnienie. Pragnie ulżyć Fryderykowi w cierpieniu, dla niego przezwycięża lęk przed mówieniem o śmierci.

Początkowo sama nazywa siebie „Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką”. Kolejne bolesne doświadczenia sprawiają jednak, że dojrzewa. Przestaje koncentrować się na sobie, zaczyna dostrzegać problemy innych. Swoim bliskim okazuje wsparcie, nie jest obojętna na ich cierpienie.

Interesuje się przyrodą, którą chętnie fotografuje. Pasję tę zaszczepił w niej dziadek, ofiarując wnuczce swojego nikona. Był też pierwszym krytykiem jej prac. Jedna z nich – zdjęcie rannego kormorana – zdobyła wyróżnienie w konkursie. Wyrazem jej zainteresowań jest także udział w konkursie biologicznym.

Przyjaźni się z Sarą, której szczerze współczuje rodzinnych awantur.

Zobacz również

 • Pozłacana rybka - streszczenie

  Jest sierpień, wakacje dobiegają końca. Czternastoletnia Alicja spędza lato na wsi u dziadków. Czas upływa jej na spacerach w towarzystwie krowy, Panny Fryzuni oraz fotografowaniu przyrody. Aktualnie „poluje” na jaszczurkę zwinkę. Przed laty dziadek ofiarował jej swojego nikona, rozbudzając we wnuczce fotograficzną pasj...

  Więcej
 • Pozłacana rybka, pamiętnik Alicji - streszczenie

  Alicja prowadzi pamiętnik. Przemyślenia zapisywane w pliku „Listy do samej siebie” są okazją do analizy doświadczeń, wyrażania emocji, formułowania potrzeb i oczekiwań. Stanowią też komentarz do bieżących zdarzeń.

  Więcej
 • Pozłacana rybka - plan wydarzeń

  1. Wakacje u dziadków w Kruszynie. 2. Wspomnienia dotyczące rozwodu rodziców. 3. Tęsknota za przyjaciółmi – Robertem i Sarą.

  Więcej
 • Pozłacana rybka - opracowanie

  Czas i miejsce akcji Akcja powieści toczy się współcześnie – w utworze mowa o osiągnięciach Adama Małysza oraz o zespole braci Cugowskich. Rozpoczyna się końcem sierpnia, gdy dobiegają końca wakacje, kończy w listopadzie pogrzebem Fryderyka. Akcja ostatniego rozdziału toczy się natomiast rok po śmierci chłopca – ...

  Więcej
 • Pozłacana rybka - problematyka

  „Pozłacana rybka” to powieść o dorastaniu, o życiu nastolatka, które najeżone jest wieloma trudnościami. W labiryncie nie do końca zrozumianych emocji, pierwszych miłości, kłótni z rodzicami, szkolnych obowiązków bardzo łatwo zabłądzić. To chwila spędzona na pograniczu dorosłości i dzieciństwa &nd...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
słabe
2020-04-15 12:37:49
słabe
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25