Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Orgona

Ostatnio komentowane
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Bardzo ograniczona ilość przykładów, wzory maja o wiele wieksze zastosowanie niz podst...
Janko • 2020-01-14 22:35:23
nice
cuttie • 2020-01-14 20:20:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Siłą Molierowskiego „Świętoszka” stały się głównie doskonale skonstruowane, charakterystyczne postaci, w których autor bardziej chciał wyrazić określone postawy niż sportretować realne (lub tylko możliwe w rzeczywistości) osoby. Za zabieg prawdziwie godny miana geniuszu uważać jednak należy uczynienie zupełną przeciwnością tytułowego bohatera postać, która w świecie przedstawionym najbardziej mu sprzyja i najgoręcej pragnie jego przyjaźni.

Orgon zdaje się być przeciwieństwem Tartuffa we wszelkich aspektach; cechuje go przede wszystkim pobożność prawdziwa, nie szukająca publiczności i poklasku, wynikająca ze szczerej potrzeby serca i realizująca się w drobnych detalach codziennego życia. Z relacji domowników dowiadujemy się, że przed poznaniem świętoszka był on człowiekiem znanym ze swej mądrości i prawości, otwartym i towarzyskim, przede wszystkim zaś oddanym rodzinie, o której możemy się domyślać, iż była kiedyś szczęśliwą i w spokoju zażywającą dobrej sławy u innych.

Pojawienie się Tartuffa wyzwoliło w Orgonie nie znaną mu dotychczas bigoterię, ale jednocześnie obnażyło inną cechę jego charakteru, w której biegunowo różnił się od swego „brata” – naiwność i posuniętą do granic rozsądku

Polecamy również:

  • Charakterystyka Tartuffe

    Molier uczynił głównym bohaterem jednego ze swych najsłynniejszych dzieł – „Świętoszka” – postać wyjątkowo odrażającą w swojej obłudzie, przerysowaną w swoich cechach, a przez to tym boleśniej piętnującą określoną postawę, która w XVII-wiecznej Francji była dosyć powszechną i... Więcej »

  • Charakterystyka Kleanta

    Głosem rozsądku i nowoczesnej mądrości uczynił Molier w „Świętoszku” Kleanta – brata Elmiry, dając mu swego rodzaju autonomię wobec świata przedstawionego, która uzasadnia poniekąd jego specyficzną rolę wobec wypadków rozgrywających się w komedii. Więcej »

  • Świętoszek - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Molier uczynił siedliskiem najgorszych cech obłudnika Tartuffa, który podstępem i cyniczną grą na cudzej prawości i naiwności toruje sobie drogę do dóbr, jakich nigdy być może nie osiągnąłby uczciwą pracą. Ofiarą jego spisku padają Orgon i Pani Pernelle – osoby prawdziwie pobożne i szczerze... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =