Molier uczynił siedliskiem najgorszych cech obłudnika Tartuffa, który podstępem i cyniczną grą na cudzej prawości i naiwności toruje sobie drogę do dóbr, jakich nigdy być może nie osiągnąłby uczciwą pracą. Ofiarą jego spisku padają Orgon i Pani Pernelle – osoby prawdziwie pobożne i szczerze oddające się religijnym praktykom, które tym łatwiej jest oszukać, iż same bardzo pragną wierzyć w komedię religijności odgrywaną przez Tartuffa. Po przeciwnej stronie barykady stoją ci, w których bigoteria świętoszka uderza najbardziej – krytykowana za prowadzenie domu otwartego Elmira oraz jej pasierbowie: porywczy Damis i potulna Marianna, która najboleśniej ucierpieć ma na sympatii ojca do odrażającego szalbierza przez wstąpienie z nim w związek małżeński, a jednocześnie najciszej krytykuje Tartuffa w obawie przed gniewem Orgona.
Najciekawszymi postaciami dramatu – obok dwójki głównych bohaterów – stają się Kleant i Doryna realizujący postawy nowe dla francuskiego społeczeństwa XVII wieku, lecz – wedle Moliera – bardzo mu potrzebne i mogące przysłużyć się dalece bardziej niż fanatyczni dewoci. Kleant jest uosobieniem oświeceniowego myśliciela i filozofa, który każdy fałszywy osąd obala na drodze logicznego wywodu i jasnych wniosków; Doryna z kolei prezentuje ludową mądrość opartą na trzeźwej, jednoznacznej ocenie rzeczywistości, którą reasumuje w swoich śmiałych wypowiedziach z prostotą i szczerością dziecka.
Świętoszek - charakterystyka bohaterów drugoplanowych
Polecamy również:
-
Charakterystyka Tartuffe
Molier uczynił głównym bohaterem jednego ze swych najsłynniejszych dzieł – „Świętoszka” – postać wyjątkowo odrażającą w swojej obłudzie, przerysowaną w swoich cechach, a przez to tym boleśniej piętnującą określoną postawę, która w XVII-wiecznej Francji była dosyć powszechną i... Więcej »
-
Charakterystyka Orgona
Orgon zdaje się być przeciwieństwem Tartuffa we wszelkich aspektach; cechuje go przede wszystkim pobożność prawdziwa, nie szukająca publiczności i poklasku, wynikająca ze szczerej potrzeby serca i realizująca się w drobnych detalach codziennego życia. Z relacji domowników dowiadujemy się, że przed poznaniem... Więcej »
-
Charakterystyka Kleanta
Głosem rozsądku i nowoczesnej mądrości uczynił Molier w „Świętoszku” Kleanta – brata Elmiry, dając mu swego rodzaju autonomię wobec świata przedstawionego, która uzasadnia poniekąd jego specyficzną rolę wobec wypadków rozgrywających się w komedii. Więcej »