Odprawa posłów greckich - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 3

rady, by go poparła. Jaki los czeka Troję –  wszyscy wiedzą. Potwierdza to jeszcze przepowiednia Kasandry.

Jest więc „Odprawa...” dramatem politycznym. Jednocześnie stanowi pierwszy i najdoskonalszy w polskiej literaturze utwór dramatyczny powstały zgodnie z regułami sztuki klasycznej. Autor skrupulatnie przestrzegał zasady trzech jedności a także innych zasad poetyki. Akcja zamyka się więc w kilku godzinach, całość toczy się przed pałacem, a o wszelkich wydarzeniach spoza tego planu donoszą posłowie. Partie dialogowe przeplatają się z komentarzami chóru.

Najważniejsze motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”

Polecamy również:

 • Odprawa posłów greckich - interpretacja

  „Odprawę posłów greckich” można odczytywać na trzech płaszczyznach. W warstwie dosłownej opowiada ona epizod z wojny trojańskiej. Rozumiana jako dramat polityczny stanowi wypowiedź na temat sytuacji Polski. Jednocześnie jest to także uniwersalny utwór o charakterze moralnym. Więcej »

 • Odprawa posłów greckich - charakterystyka bohaterów

  Bohaterowie „Odprawy posłów greckich” zostali scharakteryzowani bardzo powierzchownie. Dramat ma przede wszystkim charakter polityczny, a jego celem jest głównie przestroga przed doprowadzeniem do upadku kraju. Więcej »

 • Odprawa posłów greckich jako dramat polityczny o sprawach państwa

  Jan Kochanowski sięgnął po mityczną historię wojny trojańskiej, by przestrzec współczesnych przed skutkami prywaty. Jego dramat, choć osadzony w antycznych realiach, bardzo wyraźnie odnosi się do ówczesnej sytuacji politycznej w kraju. Wypowiedzi aktorów oraz pieśni chóru można odczytać... Więcej »

 • Odprawa posłów greckich a tragedia antyczna - podobieństwa i różnice

  Kochanowski pisząc „Odprawę posłów greckich”, starał się zachować wszelkie wymogi formalne klasycznej greckiej tragedii, jednak naczelnym celem utworu było ukazanie sytuacji politycznej ówczesnej Polski. Tam, gdzie forma kłóciła się z przekazem, poeta pozwolił sobie na pewne odstępstwa. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11