Ferdydurke - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Geneza

„Ferdydurke” powstało w 1937 roku. Miało być odpowiedzią na nieprzychylną krytykę, a stało się dziełem traktującym o schematach i maskach narzucanych jednostce przez środowisko. Jej przesłanie jest aktualne do dziś.

Czas i miejsce akcji

Czas akcji nie jest jednoznacznie określony, lecz realia przedstawione w utworze przemawiają za tym, iż toczy się ona w latach 30. XX w. To wówczas w społeczeństwie górowały dwie odmienne postawy: jedna hołdująca tradycji (Hurleccy) i druga nowoczesna, łamiąca ówczesne konwenanse (Młodziakowie). Ponadto w tekście napotkać można nazwy wynalazków technicznych, typowych dla tamtego okresu - mowa jest o automobilu czy też kinematografie.

Akcja toczy się w kilku miejscach. Powieść rozpoczyna się w mieszkaniu Józia, skąd zabiera go profesor Pimko (Józio zostaje przeniesiony do szkoły dyrektora Piórkowskiego) Kolejnym miejscem akcji jest mieszkanie Młodziaków, u których ma zamieszkać Józio. Stamtąd akcja przenosi się do Warszawy, dokąd udają się w poszukiwaniu idealnego parobka Józio i Miętus, a następnie do majątku Hurleckiej w Bolimowie, gdzie Miętus poznaje parobka Walka.

Motywy

Motyw dziecka

Narrator stwierdza w kilku miejscach utworu, iż „wszystko jest podszyte dzieckiem”. Oznacza to, że mimo upływu lat i dojrzewania fizycznego we wnętrzu każdego człowieka tkwi głęboko skrywane dziecko. W rezultacie człowiek nigdy nie dojrzewa.

Motyw maski

„Ferdydurke” ukazuje problem maski, jaką narzuca człowiekowi społeczność, w której żyje. Gombrowicz nazywa tę maskę „gębą”.

Miętus poszukuje idealnego parobka, który nie miałby żadnej miny  i z którym mógłby się on zbratać. W rzeczywistości szuka on człowieka, który będzie pozbawiony maski. Będzie sobą. Takim człowiekiem jest dla niego parobek - człowiek niewykształcony. Miętus znajduje go w majątku Hurleckich. Walek jest analfabetą. Nie ma nawet nazwiska, ale jest sobą. Nie gra.

Motyw rodziny

Przykładem rodziny w „Ferdydurke” są Młodziakowie. W życiu kierują się ideą nowoczesności, z której uczynili fałszywą normę swojego postępowania. Zachęcają oni swoją nastoletnią córkę do kontaktów z kolegami i prowokują ją do łamania konwenansów i śmiałych zachowań, toteż Ziuta prowadzi dość burzliwe życie. Otrzymuje liczną korespondencję miłosną od swoich adoratorów, wśród których jest także profesor Pimko.

Młodziakowe w konfrontacji z rzeczywistością nie wytrzymują i odrzucają swoją nowoczesność. Nie są oni w stanie zaakceptować związku swojej nastoletniej córki z dojrzałym mężczyzną, będącym w dodatku jej nauczycielem.

Polecamy również:

 • Ferdydurke – plan wydarzeń

  1. Józio robi bilans swojego życia.2. Bohater postanawia wyrazić siebie poprzez pracę twórczą.3. Józia odwiedza dawny nauczyciel, który przyłapuje go na niewiedzy. Więcej »

 • Ferdydurke - problematyka

  „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to jedna z najważniejszych powieści awangardowych polskiego międzywojnia. Jej problematyka skupia się wokół zagadnienia dojrzewania, które postrzega się przez pryzmat konieczności ustosunkowania się do Formy (różnorodnie pojmowanej). Więcej »

 • Ferdydurke – bohaterowie

  Główny bohater powieści. Józio ma lat trzydzieści i w chwili, gdy robi rozrachunek ze swoim życiem, pojawia się u niego jego były nauczyciel, który pod pozorem konieczności uzupełnienia edukacji zabiera go z powrotem do szkoły, gdzie wszyscy widzą w nim gimnazjalistę. Więcej »

 • Ferdydurke – znaczenie tytułu

  Od momentu wydania „Ferdydurke” krytyka i czytelnicy zastanawiali się nad sensem tego słowa. Powstało wiele teorii na ten temat. Więcej »

 • Pupa, gęba, łydka – symbolika

  „Ferdydurke” jest powieścią Witolda Gombrowicza, w której mamy do czynienia z zupełnie nowatorskim i jednocześnie czysto autorskim językiem. Zastosowane tu sformułowania są nie tylko pewną terminologiczną odmiennością w stosunku do tradycyjnego słownika literatury, ale jednocześnie  stanowią... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42