Ferdydurke jako powieść awangardowa

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to przykład powieści awangardowej, która zupełnie zrywa z tradycyjną formą powieści realistycznej. Awangardowość utworu manifestuje się na kilku zasadniczych płaszczyznach.

Zerwanie z mimetyzmem i realizmem

Świat przedstawiony w „Ferdydurke” nie jest konstruowany w oparciu o zasadę mimesis (jak w powieści realistycznej), ale całkowicie odbiega od tego wzorca. Wydarzenia nie są zatem przedstawiane w logicznym ciągu przyczynowo-skutkowym, ale stanowią kompozycję luźnych epizodów. Miejsca akcji są najczęściej przypadkowe, brak w powieści jakichkolwiek wskazówek geograficznych. Początek powieści rozgrywa się na pograniczu jawy i snu. Wydarzenia i postaci mają charakter groteskowy, a niejednokrotnie również surrealistyczny i absurdalny. Bohaterowie nie posiadają konkretnych osobowości, są sprowadzeni do roli, jaką odgrywają w danym epizodzie. Światem przedstawionym rządzi zasada przypadku. Fabuła nie ma więc odzwierciedlać obrazu świata, ale jest nośnikiem sensów filozoficznych.

Odejście od jednolitości gatunkowej

Powieść posługuje się rozmaitymi formami gatunkowymi. Najważniejsze z nich to powieść edukacyjna, obyczajowa i dworkowa. Jednocześnie jednak można tu odnaleźć elementy powiastki oświeceniowej, pamiętnika, parodii, pamfletu. Ponadto mamy tu do czynienia z interetkstualnością. „Ferdydurke” odwołuje się np. do „Boskiej komedii” Dantego, „Pana Tadeusza”, „Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego”. Powieść operuje ponadto mieszaniną różnych stylów: wysokiego, niskiego, literackiego, naukowego, eseistycznego. Styl spełnia funkcję prowokacyjną, stanowi rodzaj intelektualnej gry, jaką autor prowadzi z czytelnikiem

Nowatorska forma narracji i języka

Gombrowicz odchodzi w „Ferdydyrke” od tradycyjnej formy trzecioosobowego, zdystansowanego narratora i sięga po formę narracji polifonicznej. Rolę narratora pełni tu więc Józio Kowalski, ale również sam autor nazywający siebie Gombrowiczem, pojawia się także narrator trzecioosobowy. Ponadto autor konstruuje w powieści swój własny, niepowtarzalny język, który współtworzy filozoficzną płaszczyznę powieści. Należą do niego słynne sformułowania: „pupa”, „łydka”, „gęba”, ale też „zgwałcić kogoś przez uszy”, „jeść przeciwko komuś”.

Zerwanie z kompozycją zamkniętą

Powieść przedstawia jedynie fragment z życia bohatera, nie opowiada historii jego życia. Mamy więc do czynienia z kompozycją otwartą, luźną i epizodyczną. Jednocześnie ma ona charakter klamrowy, ponieważ książka zaczyna się i kończy tym samym motywem: porwania. Najpierw Józio zostaje porwany przez profesora Pimkę, a potem sam uprowadza Zosię.

Polecamy również:

 • Ferdydurke – plan wydarzeń

  1. Józio robi bilans swojego życia.2. Bohater postanawia wyrazić siebie poprzez pracę twórczą.3. Józia odwiedza dawny nauczyciel, który przyłapuje go na niewiedzy. Więcej »

 • Ferdydurke - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ferdydurke” powstało w 1937 roku. Miało być odpowiedzią na nieprzychylną krytykę, a stało się dziełem traktującym o schematach i maskach narzucanych jednostce przez środowisko. Jej przesłanie jest aktualne do dziś. Więcej »

 • Ferdydurke - problematyka

  „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to jedna z najważniejszych powieści awangardowych polskiego międzywojnia. Jej problematyka skupia się wokół zagadnienia dojrzewania, które postrzega się przez pryzmat konieczności ustosunkowania się do Formy (różnorodnie pojmowanej). Więcej »

 • Ferdydurke – bohaterowie

  Główny bohater powieści. Józio ma lat trzydzieści i w chwili, gdy robi rozrachunek ze swoim życiem, pojawia się u niego jego były nauczyciel, który pod pozorem konieczności uzupełnienia edukacji zabiera go z powrotem do szkoły, gdzie wszyscy widzą w nim gimnazjalistę. Więcej »

 • Ferdydurke – znaczenie tytułu

  Od momentu wydania „Ferdydurke” krytyka i czytelnicy zastanawiali się nad sensem tego słowa. Powstało wiele teorii na ten temat. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42