Ferdydurke – bohaterowie

Ferdydurke autorstwa Witolda Gombrowicza to powieść awangardowa z 1937 roku. Jej głównym tematem jest proces kształtowania, formowania się człowieka. To wybitny utwór, który został przetłumaczony na wiele języków. Poniżej przedstawiamy charakterystyki poszczególnych bohaterów Ferdydurke

Ferdydurke - bohaterowie 

Józio Kowalski - charakterystyka

Główny bohater powieści. Józio ma lat trzydzieści i w chwili, gdy robi rozrachunek ze swoim życiem, pojawia się u niego jego były nauczyciel, który pod pozorem konieczności uzupełnienia edukacji zabiera go z powrotem do szkoły, gdzie wszyscy widzą w nim gimnazjalistę.

Józio jest pisarzem, lecz jego próby literackie nie zostały dobrze przyjęte przez krytykę. Ponadto ma on problem z określeniem własnej tożsamości. Mimo ukończenia 30. roku życia czuje się jak niedojrzały młodzieniec.

Józio ma skomplikowaną osobowość i refleksyjnie patrzy na świat. Jest inteligenty. Czuje się zniewolony przez formę, jaką narzuca mu świat zewnętrzny. Uważa, iż w kontach z innymi człowiek przywdziewa maski, które są warunkowane przez środowisko, w jakim żyje. Józio chce wyzwolić się z formy i maski, a motywy swojego działania opisuje następująco:

Przerzucić się na zewnątrz! Wyrazić się! Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech będzie zrobiony mi!.

Niestety ostatnia scena utworu oznacza klęskę bohatera -  boleśnie dochodzi do niego prawda, iż z narzuconej formy nie można się wyzwolić, choć  mimo wszystko heroicznie należy się z nią zmagać.

Profesor Pimko - charakterystyka

Filolog z Krakowa. Z wyglądu nieciekawy. Łysawy, w okularach, z żółtymi paznokciami. Manipuluje swoimi uczniami utrzymując ich w stanie wiecznej nieświadomości, czyli „upupiając” ich.

W swoich zachowaniach jest dwulicowy. Korzystając z możliwości udzielania Ziucie korepetycji, pisze do niej miłosne listy. Chętnie też korzysta z zaproszenia na nocną schadzkę, jakie wysłał do niego Józio podszywający się pod Ziutę.

Miętus - charakterystyka

Naprawdę nazywa się Miętalski. Jest nastolatkiem i gimnazjalistą w szkole, do której za sprawą profesora Pimki dostaje się Józio. Miętus przewodzi bandzie zwolenników walki z niewinnością. Przeciwnik Syfona. Miętus swoją „dojrzałość” manifestuje poprzez używanie wulgaryzmów i seksualne uświadomienie. W pojedynku na miny nie udaje mu się pokonać Syfona, toteż postanawia w brutalny i podstępny sposób uświadomić go „gwałcąc go przez uszy”.

Marzeniem chłopaka jest znaleźć parobka, który będzie pozbawiony gęby. Znajduje go w majątku Hurleckich. Walek jest w autentyczny i naturalny, toteż Miętus brata się z nim. Jego działania doprowadzają do buntu chłopów w Bolimowie.

Syfon - charakterystyka

Jego prawdziwe nazwisko brzmi Pylaszczkiewicz. Syfon jest przewodnikiem bandy popierających niewinność, a więc i działania nauczycieli. Przeciwnik Miętusa. Jest zawsze przygotowany do lekcji. Lubiany przez nauczycieli. Klasowy kujon. Wyzwany na pojedynek na miny – wygrywa go dzięki wzniesieniu w górę palca. Brutalnie uświadomiony przez Syfona, nie może poradzić sobie ze świadomością, że kolega odebrał mu niewinność. Popełnia samobójstwo wieszając się na wieszaku.

Młodziakowie - charakterystyka rodziny

Trzyosobowa rodzina prowadząca stancję dla gimnazjalistów. Młodziak jest inżynierem, Młodziakowa udziela się społecznie. Ich córka Ziuta jest gimnazjalistką. Młodziakowie są bardzo postępowi, a w każdym razie za takich chcą uchodzić. Zachęcają swoją córkę do niekonwencjonalnych zachowań. Prowokują ją do łamania konwenansów, toteż młoda osóbka jest bardzo odważna w swoich zachowaniach wobec chłopców.

Młodziakowie nie widzieliby też żadnego problemu w posiadaniu (pozamałżeńskiego) wnuczka. Hołdują wszelkiej aktywności fizycznej, lecz nie jest dla nich ważna nauka i świadomość narodowa. Nie widzą żadnego problemu w tym, że Ziuta nie wie, kim był Norwid. Ich postępowość i nowoczesność nie jest jednak prawdziwa, co ujawnia się w chwili, gdy dzięki podstępowi Józia, Młodziakowie odkrywają w szafie córki jej profesora, czego rodzice nie są w stanie zaakceptować.

Ziuta - charakterystyka

Nastolatka, córka Młodziaków. Prowadzi liczną korespondencję miłosną, w tym także ze swoim nauczycielem, profesorem Pimką. Jest bardzo odważna w swoich zachowaniach wobec chłopców.

Ziuta jest bardzo ładna, wysportowana i bardzo nowoczesna. Jej obojętność wobec wiedzy zdradza fakt, iż dziewczyna nie wie, kim był Norwid. Jest zrównoważona i swobodna. Tę równowagę mąci dopiero zdemaskowanie profesora Pimki w jej szafie przez rodziców.

Walek - charakterystyka

Idealny parobek pracujący w majątku Hurleckich. Jest analfabetą. Nie posiada nazwiska. Swoje obowiązki wykonuje należycie. To młody człowiek o jasnych włosach i przeciętnym wyglądzie. Jest pozbawiony wytworzonej przez społeczeństwo „gęby”. Jest naturalny i autentyczny, czym kieruje na siebie zainteresowanie Miętusa.

Gdy Miętus przekonuje go, by na znak zbratania się uderzył go w twarz, chłopak łamie ustalony konwenans, co staje się w konsekwencji początkiem jego buntu wobec wyżej w hierarchii stojących Hurleckich.

Hurleccy - charakterystyka rodziny

To czteroosobowa rodzina mieszkająca w swoim majątku w Bolimowie. Są krewnymi Józia. Mają dwoje dzieci - Zosię i Zygmunta. Konstanty jest osobą światową, ma doskonałe maniery. Zarządza swoim majątkiem w sposób tradycyjny. Często poniża i bije swoich chłopów. Poglądy ojca podziela również syn Zygmunt, który potajemnie ma romans z chłopką.

Zosia jest cicha i skromna. Zajmuje się typowymi zajęciami kobiecymi, czyli robótkami ręcznymi. Marzy o wielkiej miłości. Rolę tradycyjnej żony pełni także żona Hurleckiego. Porządek ich świata zostaje zaburzony w chwili, gdy Miętus prowokuje chłopów do buntu.

Polecamy również:

  • Ferdydurke – plan wydarzeń

    1. Józio robi bilans swojego życia.2. Bohater postanawia wyrazić siebie poprzez pracę twórczą.3. Józia odwiedza dawny nauczyciel, który przyłapuje go na niewiedzy. Więcej »

  • Ferdydurke - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    „Ferdydurke” powstało w 1937 roku. Miało być odpowiedzią na nieprzychylną krytykę, a stało się dziełem traktującym o schematach i maskach narzucanych jednostce przez środowisko. Jej przesłanie jest aktualne do dziś. Więcej »

  • Ferdydurke - problematyka

    „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to jedna z najważniejszych powieści awangardowych polskiego międzywojnia. Jej problematyka skupia się wokół zagadnienia dojrzewania, które postrzega się przez pryzmat konieczności ustosunkowania się do Formy (różnorodnie pojmowanej). Więcej »

  • Ferdydurke – znaczenie tytułu

    Od momentu wydania „Ferdydurke” krytyka i czytelnicy zastanawiali się nad sensem tego słowa. Powstało wiele teorii na ten temat. Więcej »

  • Pupa, gęba, łydka – symbolika

    „Ferdydurke” jest powieścią Witolda Gombrowicza, w której mamy do czynienia z zupełnie nowatorskim i jednocześnie czysto autorskim językiem. Zastosowane tu sformułowania są nie tylko pewną terminologiczną odmiennością w stosunku do tradycyjnego słownika literatury, ale jednocześnie  stanowią... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46