Od momentu wydania „Ferdydurke” krytyka i czytelnicy zastanawiali się nad sensem tego słowa. Powstało wiele teorii na ten temat. Oto niektóre z nich:
- „Ferdydurke” jest jedynie zlepkiem liter, które w gruncie rzeczy nic nie znaczą. Powieść została tak zatytułowana, by prowokować czytelnika do myślenia, do poszukiwania i spekulacji na ten temat;
- „Ferdydurke” może być zniekształceniem angielskojęzycznej frazy „thirty door key” (zlepek słów pochodzących z reklamy);
- „Ferdydurke” może pochodzić od imienia jednego z bohaterów powieści – Freddy'ego Durkee’a;
Ferdydurke – znaczenie tytułu
Polecamy również:
-
Ferdydurke – plan wydarzeń
1. Józio robi bilans swojego życia.2. Bohater postanawia wyrazić siebie poprzez pracę twórczą.3. Józia odwiedza dawny nauczyciel, który przyłapuje go na niewiedzy. Więcej »
-
Ferdydurke - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)
„Ferdydurke” powstało w 1937 roku. Miało być odpowiedzią na nieprzychylną krytykę, a stało się dziełem traktującym o schematach i maskach narzucanych jednostce przez środowisko. Jej przesłanie jest aktualne do dziś. Więcej »
-
Ferdydurke - problematyka
„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to jedna z najważniejszych powieści awangardowych polskiego międzywojnia. Jej problematyka skupia się wokół zagadnienia dojrzewania, które postrzega się przez pryzmat konieczności ustosunkowania się do Formy (różnorodnie pojmowanej). Więcej »
-
Ferdydurke – bohaterowie
Ferdydurke autorstwa Witolda Gombrowicza to powieść awangardowa z 1937 roku. Jej głównym tematem jest proces kształtowania, formowania się człowieka. To wybitny utwór, który został przetłumaczony na wiele języków. Poniżej przedstawiamy charakterystyki poszczególnych... Więcej »
-
Pupa, gęba, łydka – symbolika
„Ferdydurke” jest powieścią Witolda Gombrowicza, w której mamy do czynienia z zupełnie nowatorskim i jednocześnie czysto autorskim językiem. Zastosowane tu sformułowania są nie tylko pewną terminologiczną odmiennością w stosunku do tradycyjnego słownika literatury, ale jednocześnie stanowią... Więcej »