Panny z Wilka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja, bohaterowie) - strona 3

na przyszłość, kiedy los obiecuje człowiekowi więcej niż w rzeczywistości daje. Tymczasem życie okazuje się rozczarowaniem i nie oferuje prawdziwego szczęścia.

Bohaterowie

Wiktor Ruben – blisko czterdziestoletni administrator ośrodka dla niewidomych dzieci w Stokroci, w młodości bywalec Wilka. Romansował z mieszkającymi tam pannami, był też nauczycielem najmłodszej z nich Zosi. Brał udział w wojnie w stopniu kapitana.

Fela – jedna z sióstr mieszkających w Wilku. Wiktor był w niej zakochany jako młody człowiek, była pierwszą nagą kobietą, jaką widział; po 15 latach dowiaduje się, że dziewczyna zmarła na grypę hiszpankę.

Julcia – najstarsza z panien. W młodości miała romans z Wiktorem, potem wyszła za mąż za Kaweckiego, z którym ma dwójkę dzieci.

Jola – w młodości łączyła ją intymna więź z Wiktorem, wspólnie spędzali czas: pływali, rozmawiali, żartowali. Najpiękniejsza z dziewcząt, rozwiązła, lubiąca romanse mężatka. Po powrocie Rubena dochodzi między nimi do zbliżenia.

Kazia – „poważna, chuda, najbrzydsza”, zamknięta w sobie, bardzo gospodarna dziewczyna. Zakochana bez pamięci w Wiktorze, prowadzi z nim poważne długie rozmowy. Po 15 latach rozwódka z jednym dzieckiem (synem).

Tunia – najmłodsza z sióstr. W czasie pobytu Wiktora w Wilku przed I wojną światową była jeszcze dzieckiem, potem dorosłą kobietą, którą bohater utożsamia w wyobraźni z nieżyjącą Felą i próbuje z nią nawiązać intymną relację.

Zosia – najmłodsza z dziewcząt, Wiktor był jej nauczycielem. Mężatka z jednym dzieckiem, po jego powrocie po 15 latach zdradza wobec niego niechęć.

Jurek – kleryk, zmarły przyjaciel Wiktora

Wujostwo Wiktora – małżeństwo mieszkające w Różkach

Polecamy również:

 • Brzezina – streszczenie i plan wydarzeń

  Opowiadanie rozpoczyna się przyjazdem młodego, chorego na gruźlicę Stanisława do małej leśniczówki brata. Mężczyzna, który wcześniej leczył się w Davos, ma świadomość nieuchronności zbliżającej się śmierci. Więcej »

 • Ikar – streszczenie i plan wydarzeń

  Narrator opowiadania na początku opisuje obraz Petera Brueghla pt. „Ikar”, na którym malarz uwiecznił postać młodzieńca tonącego w morzu. Na obrazie nikt z otoczenia nie zwraca jednak uwagi na śmierć chłopca. Więcej »

 • Jarosław Iwaszkiewicz, Matka Joanna od aniołów – streszczenie

  Utwór rozpoczyna się w momencie gdy bohater Józef Suryn przybywa do Ludynia. Prowincjał jezuitów wysłał go tam by wypędził złego ducha z ciała jednej z urszulanek, matki przełożonej Joanny. Suryn zamierza wypędzić demona za pomocą odpowiedniej modlitwy. Po drodze zatrzymuje się w karczmie, w... Więcej »

 • Jarosław Iwaszkiewicz, Dzienniki – opracowanie

  Dzienniki Jarosława Iwaszkiewicza ukazały się w trzech tomach. Obejmują zapiski pisarza z lat 1911-1980. Stanowią dokument pozwalający na dogłębne poznanie twórcy w różnych aspektach jego życia. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 3 + 2 =
ADMIN
2018-02-06 10:39:00
@Marcin, tak, była najmłodsza. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Już poprawiliśmy.
Marcin
2018-01-15 23:01:40
Tunia nie byla przypadkiem najmlodsza? Przeciez jako jedyna go niezbyt pamietala i mowila do niego per pan Wiktor. Jako jedyna byla na wydaniu.
K. Salvatore
2017-03-14 20:49:28
Idealne!
Imię / nick
2016-01-18 17:24:27
świetna interpretacja
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01